توجه دولت به توسعه بنادر شمالی کشور

با سفر هیات اقتصادی ایران به بندر آستراخان روسیه به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک فصل جدیدی از روابط دریایی بین دو کشور در دریای خزر آغاز می‌شود.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایسنا، استاندار مازندران در راس هیاتی وارد روسیه شده تا با حضور در بندر آستراخان، آخرین وضعیت همکاری‌های دوجانبه اقتصادی در حوزه دریایی را بررسی کند. این سفر در حالی انجام شده که در چند ماه قبل کشور روسیه به صورت رسمی اعلام آمادگی کرده بود سطح واردات اقتصادی خود از جمهوری اسلامی ایران را در حد قابل توجهی افزایش دهد.

قرار است در این سفر، ربیع فلاح، استاندار مازندران با استاندار آستراخان، معاون وی در امور اقتصادی و برخی دیگر از مقامات محلی روسیه دیدار کند.

با توجه به موقعیت ایران در همسایگی دریای خزر و امکان اتصال کشورهای آسیای میانه به خلیج فارس، در سال‌های گذشته کشورهای شمالی ایران بارها اعلام آمادگی کرده‌اند در راستای افزایش سطح همکاری های دریایی با کشور وارد مذاکره شوند.

دریای خزر با اتصال پنج کشور مهم منطقه ظرفیت‌های بسیار انبوهی در حوزه ترانزیت دریایی و حتی بخش مسافرتی دارد که با توجه به برنامه ریزی‌های انجام شده بناست در سال‌های آینده توسعه این دریا در دستور کار سازمان بنادر و دریانوردی ایران قرار بگیرد.

دو بندر مهم امیرآباد و انزلی در استان‌های مازندران و گیلان به عنوان قطب‌های اصلی ترانزیت دریایی ایران در منطقه شمال به حساب آمده و بر اساس اعلام سازمان بنادر می‌توان بحث مسافرت دریایی در این بنادر را نیز در سال‌های آینده مطرح کرد.

هر چند با توجه به مواج بودن دریای مازندران تنها شناورهای مسافرتی خاصی امکان عبور از آن را دارند که سازمان بنادر و دریانوردی ایران اعلام کرده بررسی شاخص‌های مورد نظر برای عبور شناورهای مسافرتی را مورد بررسی قرار می دهد تا طرح نهایی کشور در این زمینه اعلام شود.

با توجه به سفر هیات اقتصادی ایران به آستراخان روسیه می‌توان امید داشت طرح صادرات مواد غذایی و تولیدات صنعتی ایران که از ماه‌ها قبل در دستور کار کشور روسیه قرار داشته تسهیل شود و ایران به عنوان یکی از اصلی ترین شرکای تجاری روسیه در اتصال این کشور به خلیج فارس و بخش‌های از اروپای غربی انتخاب نخست همسایه بزرگ شمالی ایران شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments