تفاهم‌نامه ۵ کشور حاشیه خزر برای مراقبت محیطی دریاچه

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: تفاهم‌نامه هماهنگی آب و هواشناسی و مراقبت محیطی دریای خزر بین پنج کشور ایران، آذربایجان، روسیه،‌ قزاقستان و ترکمنستان به امضا رسید و به زودی موضوعات مرتبط با این تفاهم‌نامه عملیاتی می‌شود.
داوود پرهیزگار در حاشیه نوزدهمین کمیته هماهنگی آب و هواشناسی و مراقبت محیطی دریای خزر افزود: دریای خزر از نظر هواشناسی اهمیت بالایی دارد و منبع اصلی رطوبت بارش‌های سواحل شمالی کشور را تشکیل می‌دهد.
رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه مبارزه با آلودگی این دریاچه اهمیت بسزایی دارد چراکه تاثیر منفی بر آبزیان دارد، ادامه داد: شناخت جریان‌های اقیانوس شناسی در دریای خزر حائز اهمیت است تا مشخص شود اگر آلودگی دریایی تولید شود به کدام سمت و سو می‌رود.
وی گفت: این دریاچه از نظر زیست‌محیطی و هواشناسی حائز اهمیت است و در این راستا لازم بود تفاهم‌نامه‌ای بین 5 کشور حاشیه دریای خزر به امضا برسد که در مهر ماه امسال این موضوع عملیاتی شد و این تفاهم‌نامه به امضا رسید که نماینده ایران در امضای این تفاهم‌نامه وزیر راه و شهرسازی بود.
پرهیزگار با بیان اینکه ایران مسئول اسناد و در واقع امین نگهداری اسناد این تفاهم‌نامه است، تصریح کرد: پس از اخذ مصوبات مجالس 5 کشور و ارائه مصوبات،تفاهم‌نامه حالت اجرایی پیدا می‌کند. چراکه این تفاهم‌نامه موجب می‌شود کشورها برای حفاظت دریاچه خزر، حمایت از آبزیان دریاچه و مسائل زیست‌محیطی و هواشناسی آن تلاش کند.
به گفته وی، توافق بین 5 کشور پروسه‌ای زمان‌بر است.
معاون وزیر راه افزود: ایران دو رادار هواشناسی در امیرآباد و کیاشهر دارد که به دیدبانی شرایط جوی این منطقه کمک می‌کند و حدود 200 کیلومتر سطح دریا اطلاعات دریافت می‌شود. همچنین مرکز پیش‌بینی انزلی سال‌هاست فعالیت می‌کند ضمن آنکه سکوی اندازه‌گیری هواشناسی دریای خزر در بندر انزلی فعال است.
وی ادامه داد: نوسانات تراز آب دریای خزر از دیگر مباحث مورد مطالعه این نشست است،‌ بخشی از این پیشروی و پسروی فصلی است زیرا عمق دریای خزر از طریق رود ولگا تامین می‌شود که در زمستان به علت یخ‌زدگی آن آب دریای خزر کاهش یافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments