تعیین اپراتور‌های بندر شهیدرجایی همچنان در پیچ و خم ارزیابی

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در پاسخ به پرسشی  درباره تعیین تکلیف اپراتور ترمینال یک و دو بندر شهیدرجایی که بنا بود تا پایان سال 95 ،محقق شود اما نشد،گفت: با توجه به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی نخستین تجربه خود را در حوزه واگذاری اپراتور بندری به شرکت‎های خارجی در این بندر کسب می‎کند، باید با بررسی همه جوانب و موضوعات و با ظرافت کامل این کار را انجام دهد.

اله‎مراد عفیفی‌پور در گفت‌و‌گو با خبرنگار مارین تایمز اظهار کرد: سازمان بنادر با حداکثر توان  و با توجه کافی و وافی امور مربوط به این واگذاری را انجام داده و به همین دلیل در اجرای این مزایده شاهد تاخیرهایی هستیم که نشان از دقت و نکته سنجی سازمان بنادر ودریانوردی دارد.

وی با بیان اینکه دلایل دیگر این کار را باید از سازمان بنادر و معاونت امور بندری این سازمان جویا شد، گفت: مزایده تعیین اپراتور ترمینال یک و دو بندر شهیدرجایی بزرگ‎ترین مزایده سازمان بنادر و دریانوردی است که در مرحله ارزیابی کیفی قرار دارد و هنوز بررسی ها تمام نشده است. این در حالی است که نتایج کمیسیون ارزیابی کیفی باید به کمیسیون مزایده اعلام شود و پس از آن مزایده برگزار شود.

به گفته وی؛ پیش‌بینی می‎شود با ارجاع نتایج کمیسیون ارزیابی کیفی به کمیسیون مزایده، به زودی مزایده تعیین اپراتور دو ترمینال این بندر اجرایی شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان درباره تامین تجهیزات مورد نیاز برای بندر شهیدرجایی تاکید کرد: بخش نخست تجهیزاتی که سال گذشته خریداری شد شامل گنتری‌کرین‎ها و ترانس‌تینرها تا آخر اردیبهشت ماه امسال به کشور وارد و نصب می‎شود.

وی افزود: در حال حاضر نیز تیمی از کارشناسان و مسوولان در سازمان بنادر ودریانوردی در حال ارزیابی و بررسی شیوه تشریفات و نصب این گروه از تجهیزاتی که به بندر وارد می‎شود، هستند.

عفیفی‌پور خاطرنشان کرد: دیگر بخش‎های این تجهیزات نیز هر دو ماه یکبار پس از اردیبهشت وارد کشور می‎شود که در نهایت با این برنامه‎ریزی حدود چهار ماه زودتر از مدت زمان مقرر با شرکت سازنده تحویل می شود.

وی درباره شرایط و وضعیت ساخت فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی گفت:بخش نخست فاز سوم شامل ۴۴۲ متر ساخت اسکله به عمق ۱۶ متر و لایروبی یک میلیون و ۶۵۰ هزار مترمکعب لایروبی غرب حوضچه سوم این بندر است که با سرمایه‎گذاری ۷۰ میلیون دلاری از منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی در مدت ۱۸ ماه اجرایی خواهدشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان افزود: اکنون اسکله پیشانی حوضچه شمالی در حال ساخت است علاوه بر آن کارهای زیرسازی 1140 متر از یارد شرقی این فاز آغاز شده است.

وی درباره اولویت‎های این اداره در سال جاری گفت: پیگیری مجدانه برای تجهیز اسکله‎های این بندر، ساخت اسکله 100 هزار تنی نفتی برای صادرات تولیدات پالایشگاه ستاره خلیج فارس و برنامه‌ریزی برای ساخت ترمینال مکانیزه مواد معدنی در این بندر از اولویت‎های ما در سال 96 است که امیدواریم بتوانیم به آنها جامه عمل بپوشانیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments