تشریح اهمیت استراتژیک کریدور چابهار و کاهش مسافت هند تا اروپا

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه معاهده چابهار در راستای دیپلماسی آب نیست گفت: هندی ها بندرچابهار را توسعه می دهند و با استفاده از این پیمان، امکان استفاده از راه آهن از آسیای مرکزی به چابهار فراهم می‌شود.

به گزارش سی نیوز، «سید عباس عراقچی» در نشستی با عنوان چالش‌های هیدروپلیتیک ایران و دیپلماسی آب که در مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که آیا در معاهده چابهار با هند و افغانستان، در خصوص حقآبه رودخانه هیرمند هم بحث شده است یا خیر؟ افزود: این معاهده در راستای دیپلماسی آب نبوده است بلکه بحث سرمایه‌گذاری در بندر چابهار و تبدیل آن به یک بندر فعال بوده است که برای سه کشور مزایای زیادی به لحاظ ترانزیتی دارد.

وی دسترسی افغانستان به آب‌های آزاد و دسترسی هند به آسیای مرکزی را ازجمله مزایای این توافق برای این دو کشور عنوان کرد و گفت: در این توافق بحث آب مطرح نبوده است. هندی‌ها بندر چابهار را توسعه می‌دهند و با استفاده از این پیمان، امکان استفاده از راه‌آهن از آسیای مرکزی به چابهار فراهم می‌شود.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه این راه‌آهن را بخشی از کریدور شمال – جنوب عنوان کرد که اروپا را به چابهار و هند وصل می‌کند و محور استراتژیکی است که مسیر هند تا اروپا را به‌اندازه یک‌چهارم کاهش می‌دهد.

عراقچی در پاسخ به سؤالی در خصوص قرارداد ۱۹۷۵ بین ایران و عراق اظهار داشت: هر اقدامی در خصوص رودخانه اروند اعم از ساخت سد و لایروبی منوط به تصمیماتی است که در کمیته فنی مشترک باید اتخاذ شود.

وی بابیان این‌که متأسفانه این کمیته تاکنون تشکیل نشده است افزود: طرف عراقی را به تشکیل این کمیته دعوت می‌کنیم تا با تصمیمات مشترک، بندهای حقوقی و عملیاتی مربوط به رودخانه اروند، قرارداد ۱۹۷۵ را اجرایی کنیم.

عراقچی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص بهره‌گیری از ظرفیت‌های کنوانسیون پاریس و ظرفیت‌های دوره پسابرجام در بحث منابع آبی اظهار داشت: بر اساس کنوانسیون پاریس مبالغ سنگینی پیش‌بینی‌شده تا در پروژه‌ها خرج شود.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه گفت: برجام موانع را از سر راه برداشته و این‌که هر دستگاهی چقدر می‌تواند منابع را جذب کند، خودش می‌داند.

وی با اشاره به اینکه این‌طور نیست که برجام همه مشکلات را حل کند، افزود: برجام موانع را برداشته است، اما این دستگاه‌ها هستند که باید از فرصت‌ها استفاده کنند.

معاون وزیر امور خارجه یادآوری کرد: تا آنجایی که من اطلاع دارم در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، پروژه‌ای با شرکت جایکا ژاپن بسته شده و قرار است این شرکت تحقیقاتی را از طریق جمع‌آوری اطلاعات و در مورد نحوه احیای این دریاچه انجام دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments