تسهیل داد و ستد با ایران یا تشدید فشارها بر تهران

رئیس جمهور آمریکا در اظهاراتی از ماموریت وزیر خزانه داری این کشور برای مذاکره با پنج کشور در راستای تسهیل امر داد و ستد با ایران و از میان برداشته شدن موانع موجود در روابط تجاری تهران با سایر کشورها خبر داده اما آیا این اظهارات صحت دارند؟

به گزارش سی نیوز، «باراک اوباما» با اذعان به تداوم برخی تحریم‌ها با وجود اجرایی شدن برجام گفت: «جک لو» وزیر خزانه‌داری آمریکا به‌همراه همتایان خود در پنج کشور دیگر طرف مذاکره با ایران برای شرکت‌ها شفاف خواهند کرد که در واقع چه معاملاتی با ایران مجاز است.

رئیس جمهور آمریکا مدعی شد کشورش سعی خواهد کرد تا به شرکت‌های خارجی کمک کند تجارت آسان‌تری با ایران داشته باشند اما تهران نیز باید به آنها اطمینان دهد که ایران مکان امنی برای سرمایه گذاری است.

باراک اوباما که در پایان یک نشست دوروزه امنیت هسته‌ای در آمریکا سخن می‌گفت به‌طور ضمنی به عدم‌لغو عملی برخی تحریم‌ها علیه ایران اذعان کرد.

وی در عین حال گفت چند ماه طول می‌کشد تا شرکت‌های خارجی نسبت به معامله با ایران اطمینان خاطر پیدا کنند. رئیس جمهور آمریکا در ادامه گفت کشورش در نظر ندارد اجازه دهد از طریق نظام بانکی آمریکا با ایران معاملات دلاری انجام شود و شرکت‌های خارجی می‌توانند از طریق بانک‌های اروپایی با ایران همکاری داشته باشند.

وی با اشاره به گلایه‌های ایران از بی‌میلی بانک‌های خارجی برای احیای روابط با ایران گفت: برخی نگرانی‌هایی را که ایران عنوان کرده است ما با تعامل با ایران در حال حل و فصل آنها هستیم. وی در عین حال گفت: لازم نیست که به این موضوع از طریق معاملات دلاری بپردازیم.

به گزارش سی نیوز، آنچه از اظهارات جدید رئیس جمهور آمریکا برمی آید موید این مطلب است که شرکت های آمریکایی با وجود لغو تحریم های واشنگتن علیه تهران همچنان برای معامله با ایران با مشکلاتی مواجه هستند که عمده ترین مورد آن ممنوع بودن مبادلات بانکی میان بانک های آمریکایی و ایرانی است.

با توجه به این وضعیت می توان گفت که اوباما در برابر فشارهای وارده از سوی ایران و همچنین کشورهای اروپایی و حتی شرکت های آمریکایی برای تسهیل داد و ستد با ایران با توجه به اجرای برجام، به نوعی دست به یک حرکت دیپلماتیک زده و با مامور کردن وزیر خزانه داری خود برای مذاکره با پنج کشور به نوعی با افکار عمومی بازی کرده و هدف آن بر اساس عملکرد کاخ سفید در دوره پسابرجام صرفا تشدید فشارها بوده و نه تسهیل روابط تجاری زیرا در این مدت چند ماهه مشخص شده که آمریکا به رغم تصویب برجام در کنگره تمایلی برای انجام معاملات با تهران ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments