تسهیلات ویژه گمرک برای تولید تولیدکنندگان داخلی

گمرك ايران با هدف روان‌سازي، تسريع و تسهيل امور و حمايت از توليدكنندگان تسهیلاتی را برای تولید کنندگان در نظر گرفته که بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرگی مواد اولیه را ترخیص کنند.

به گزارش سی نیوز، بخشنامه جديدي صادر كرد كه براساس آن توليدكنندگان مي‌توانند بدون پرداخت حقوق و عوارض گمركي مواد اوليه و قطعات مورد نياز خود را ترخيص نمايند و تنها بخشي از كالا به‌عنوان وثيقه حقوق ورودي در گمرك نگهداري مي‌شود.

اين بخشنامه در حالي صادر گرديده كه ارائه تسهيلات تازه ديگري به توليدكنندگان در دستور كار گمرك قرار دارد و براساس انچه كه «مسعود كرباسيان» رئيس‌كل گمرك ايران اعلام كرده گمرك به دنبال حذف ارزيابي و حمل يكسره كالاهاي توليدكنندگان به محل توليد و كارخانجات هست و تنها بررسي اسناد و حسابرسي پس از ترخيص را در دستور كار قرار خواهد داد.

بر اساس اعلام روابط عمومي گمرك ايران، در بخشنامه‌اي از سوي مسعود كرباسيان رئيس‌كل گمرك ايران به گمركات سراسر كشور ابلاغ گرديده تا توليدكنندگان بتوانند براساس ضوابط ذيل كالاهاي خود را در اسرع وقت ترخيص نمايند كه متن آن به اين شرح است:

1- گمركات اجرايي موظفند نسبت به احراز واحدهاي توليدي معتبر براساس پروانه بهره‌برداري، اقدام نموده و نسبت به ترخيص مواد اوليه، ماشين‌آلات خط توليد و قطعات وارده به نام واحد مربوطه و صرفاً با كارت بازرگاني واحد توليدي متقاضي استفاده از تسهيلات نسيه با رعايت شرايط مقرر در اين دستورالعمل، مجوز نگهداري بخشي از كالاي وارده را صادر نمايند:

2- اخذ تعهد از متقاضي استفاده از تسهيلات نگهداري بخشي از كالا به‌عنوان وثيقه حقوق ورودي كالاي ترخيصي طبق فرمت پيوست.

3- متقاضي در زمره بدهكاران موضوع اجراي ماده 7 قانون امور گمركي نباشد.

4- حداكثر مهلت استفاده از اين تسهيلات براي مواد اوليه، ماشين‌آلات خط توليد، قطعات منفصله و قطعات يدكي مورد نياز واحدهاي توليدي 6 ماه مي‌باشد.

5- كالاهاي وارداتي متعلق به واحدهاي توليدي معتبر پس از اظهار كل كالا و انجام تشريفات گمركي تا (50%) پنجاه درصد كالا به‌عنوان وثيقه بابت حقوق ورودي متعلقه در گمرك نگهداري و مابقي به‌صورت نسيه ترخيص مي‌گردد.
1-5- در صورتي كه مأخذ كالا بيشتر از (40%) باشد، حداكثر تا (40%) كالا به‌صورت نسيه قابل ترخيص و مابقي در گمرك به‌عنوان وثيقه نگهداري خواهد شد.
2-5- ماليات ارزش افزوده، هزينه‌هاي گمركي و همچنين هزينه‌هاي متعلقه به باقي‌مانده كالاي نگهداري شده در گمرك براي مدتي كه مجوز صادر شده همچنين جريمه‌هاي موضوع ماده 108 و 109 قانون امور گمركي مي‌بايست نقداً پرداخت گردد.
5-3- امكان استفاده از ضمانت‌نامه بانكي بعد از مدت استفاده از تسهيلات نسيه جهت ترخيص باقي‌مانده كالاها (بهره‌برداري همزمان از تسهيلات اين دستورالعمل و دستورالعمل شماره 2740/8296/94/73/9 مورخ 16/1/95) وجود ندارد.
4-5- در صورتي كه محموله‌هاي وارده طي چند بارنامه از نظر تركيب اقلام، تعداد، ارزش و تعداد محصول قابل استحصال از آنها كاملاً مشابه باشند، گمرك مي‌تواند كل كالاي يك يا چند محموله را به‌عنوان وثيقه حقوق ورودي در گمرك نگهداري و محموله‌هاي ديگر را به‌صورت نسيه ترخيص نمايد، مشروط بر اينكه محموله باقي‌مانده تكافوي پرداخت حقوق ورودي كالاي ترخيص شده و هزينه‌هاي متعلقه و عوارض احتمالي و ماليات ارزش افزوده را بدهد.
5-5- در صورت صدور قبض انبار توسط مناطق آزاد تجاري و ويژه اقتصادي و استفاده از تسهيلات موصوف، گمرك مربوطه مي‌بايست مراتب نگهداري مابقي كالا را به منطقه مزبور به نحو مقتضي اعلام تا واگذاري و مرجوع نمودن كالا، خودداري و آن گمرك بر نگهداري كالاي باقي‌مانده نظارت كامل اعمال نمايد.

6- در صورت عدم ايفاي تعهدات در مهلت مقرر، گمرك مربوطه بلافاصله مراتب را به گمرك ايران و گمركات اجرايي جهت عدم ارائه تسهيلات گمركي به صاحب كالا اعلام و از طريق اجراي مواد (7) و (8) قانون امور گمركي نسبت به پيگيري موضوع تا رفع تعهدات توديع نشده اقدام نمايد. ضمناً آن قسمت از كالاي نگهداري شده را در موعد مقرر قانوني، متروكه اعلام و در متن اظهارنامه متروكه به سازمان جمع‌آوري و فروش اموال تمليكي ميزان بدهي صاحب كالا را مورد توجه قرار دهد. سازمان مذكور نيز در زمان فروش كالا، ضمن رعايت ساير مقررات، نسبت به كسر بدهي مربوطه از حاصل فروش كالاهاي متروكه اقدام و پس از واريز مبلغ مذكور به خزانه، مراتب را به گمرك ذي‌ربط اعلام نمايد. بديهي است پس از وصول حقوق ورودي متعلقه به اجراي ماده (7) و (8) كان لم يكن تلقي مي‌گردد.

7- درخصوص نحوه صدور پروانه‌هاي نسيه ضمن رعايت مفاد بخشنامه شماره 123723/94/109963/73/220 مورخ 1/7/94 مركز واردات و امور مناطق آزاد و ويژه به نحوي در سامانه جامع امور گمريك عمل گردد كه تا ايفاي كامل تعهدات نزد گمرك و يا در مواردي كه كالاي وارده از محل اعتبار اسنادي مي‌باشد، پروانه به‌صورت قطعي شده تلقي نگردد و جهت تسويه با بانك عامل مورد استفاده قرار نگيرد.

8- اين دستورالعمل شامل كالاهاي مصرفي و لوكس ازجمله توتون، تنباكو، نوشابه‌هاي گازدار، بلغورهاي پف كرده، لوازم آرايشي، مبلمان، اسباب‌بازي، اشياء فانتزي و تزئيني، كريستال، ظروف سراميكي، لوستر و آباژور و… نمي‌گردد.

9- مسئوليت اجراي اين دستورالعمل به عهده بالاترين مقام هر گمرك بوده و گمرك موظفند گزارش عملكرد تفصيلي اجراي اين دستورالعمل را در پايان هر ماه به دفاتر معاونت اداري و مالي و معاونت امور گمركي ارسال نمايند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments