ترافیک صادرات فراورده‎های نفتی از بنادر ؛اسکله‎های نفتی بنادر کشور افزایش می‎یابد

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: اصلی‌ترین کار ما در سه و نیم سال فعالیت دولت یازدهم صادرات پایدار ۴۵۰ هزار بشکه فرآورده نفتی در روز بوده است.

علی کاظمی یکشنبه 17 اردیبهشت در یک نشست خبری در نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، علت رشد صادرات را توسعه فازهای پارس جنوبی و افزایش میزان برداشت گاز از این میدان دانست و افزود: ما در سال 93 وارد کننده نفت گاز بودیم اما در سال 95 به تولید کننده این محصول تبدیل شدیم.

کاظمی، با بیان اینکه برجام در بخش توسعه پالایشگاهی نقش کمک کننده داشت، گفت: با توجه به اینکه پالایشگاه‌های ما قدیمی هستند مازوت زیاد تولید می‌کنند که این موضوع صرفه اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: بر اساس قانونی که سال گذشته تدوین شد باید میزان مازوت تولیدی پالایشگاه‌ها تا سال 1404 به کمتر از 10 درصد برسد. در حال حاضر میزان مازوت تولیدی پالایشگاه‌ها 25 درصد است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه حدود 65 درصد تجهیزات اصلی طرح‌های پالایشی، ساخت داخل است، گفت: ما در بخش کاتالیست‌ها بسیار پیشرفت داشتیم و امیدواریم در این حوزه خودکفا شویم.

وی با بیان اینکه اعداد و ارقام متفاوتی در مورد بخش‌های مختلف ستاره خلیج فارس به عنوان مگاپروژه پالایشگاهی کشور مطرح می‌شود، گفت: در این زمینه باید گفت بخش های مختلف این پروژه همانند ماتریسی است که هر یک در بخش های مختلف پیشرفت متفاوتی را تجربه کرده اند. 

به گفته کاظمی، مجموع پالایشگاهی میعانات گازی ستاره خلیج فارس در مرداد سال ۹۲، ۶۳.۶ درصد پیشرفت داشته است.

وی با اشاره به ترافیک صادرات فراورده‌های نفتی در اسکله‌های ماهشهر و بندرعباس، گفت: این حجم از ترافیک صادرات فراورده‌ها برای اولین بار در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است.

کاظمی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی در حال افزایش اسکله‌های نفتی در بندرعباس است، گفت: ما نیز در حال اضافه کردن 3 اسکله در بندرعباس هستیم.

وی از افزایش 2 اسکله در بندر ماهشهر خبر داد و گفت: با بهره‌برداری از اسکله‌های جدید، تعداد اسکله‌های بندر ماهشهر از 4 به 6 افزایش می‌یابد. همچنین در عسلویه هم یک اسکله توسط بخش خصوصی تجهیز شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments