تحویل سوخت به شرکت‌های بانکر از 12 اردیبهشت

رییس هیئت مدیره انجمن بانکرینگ ایران با اشاره به انتقال مسئولیت‌های بانکرینگ از شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به شرکت ملی نفت ایران در اوایل سال گذشته، اظهار داشت:ارزیابی مجدد شرکت‌های بانکرینگ ‌و بررسی‌های مربوط به انتقال این مسئولیت،حدود یک سال به طول انجامید،اما با دستور وزیر نفت به زودی اجرای عملیات بانکرینگ مجددا شروع می‌شود.

مصطفی کشکولی در گفت‌وگو با خبرنگار مارین‌تایمز با بیان اینکه تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ، از 12 اردیبهشت شروع می‌شود، گفت: اگرچه در حال حاضر عملیات بانکرینگ آن گونه که باید نیست، اما همه شرکت‌ها برای راه‌اندازی این اقدام ملی عزم خود را جزم کردند. در این راه نه به دنبال رانت هستند و نه تخفیف.

کشکولی، افزود: بر اساس دستورالعمل جدید بانکرینگ، شرکت‌های بانکرینگ موظف هستند، سوخت را از پالایشگاه داخلی حمل و در مخازن مبادی جنوبی ذخیره کنند و از آنجا عملیات سوخت‌رسانی به کشتی‌ها را انجام دهند.

وی، با تاکید بر اینکه فروش به قیمت‌های صادراتی انجام می‌شود، درباره تخفیف 4 درصدی که این روزها برخی رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، گفت: قیمتگذاری سوخت تحویلی به شرکت‌های بانکرینگ، بر اساس نفت کوره صادراتی ایران انجام میشود، به این ترتیب حتی یک سنت هم به شرکت‌های بانکرینگ تخفیف داده نمی‌شود.

رییس هیئت مدیره انجمن بانکرینگ ایران، با بیان اینکه عملیات بانکرینگ خرده فروشی محسوب می‌شود، گفت: شرکت‌های متقاضی فعالیت در بخش بانکرینگ توسط شرکت ملی نفت ارزیابی شده و در صورت داشتن توانمندی و تایید صلاحیت، مجوز عملیات بانکرینگ برای آنها صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، سهم ایران از بانکرینگ منطقه باید به 50 درصد افزایش یابد؛ امنیت عرضه و تامین سوخت پایدار را مهم‌ترین عوامل توسعه صنعت بانکرینگ در حوزه وزارت نفت،برشمرد و گفت: باید همواره تحویل دهی نفت کوره به شرکت‌های بانکرینگ انجام تا تعهد سوخت‌رسانی مستمر به مشتریان رعایت شود.

کشکولی، ادامه داد: در حوزه وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر برای سرمایه‌گذاری در بخش بانکرینگ باید شرایط رقابتی ایجاد کند، زیرا ما باید برای جذب کشتی‌های خارجی و سوخت‌رسانی به آنها نسبت به فجیره (که هاب بانکرینگ جهان است)، مزیت‌های رقابتی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، شرکت‌های بانکرینگ باید به ازای هر تن 3 دلار بابت اجاره مخزن و متری 2 هزار و 500 تومان بابت اجاره زمین به سازمان بنادر و دریانوردی پرداخت کنند، ضمن اینکه باید تضامین زیادی نیز برای سرمایه‌گذاری ارائه دهند. علاوه بر این موارد، باید به این نکته توجه کنیم که هزینه‌های بندری در ایران بیش از 5 برابر امارات است.

این فعال حوزه بانکرینگ، با اشاره به حمایت اماراتی‌ها از سرمایه‌گذاران در بخش بانکرینگ، گفت: امارات همه زیرساخت‌های لازم را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد. برای مثال در فجیره، زمین آماده شده را با هزینه بسیار پایین به سرمایه‌گذاران اجاره می‌دهند، اما در بنادر ما شرایط بسیار متفاوت است.

وی در پایان از همه سازمان‌های مرتبط خواست با توجه به مزایای مهم و متعدد بانکرینگ برای کشور همکاری‌های لازم را برای  تحقق این الزام قانونی به عمل آورند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments