بیانیه سازمان بنادر درباره توقیف کشتی تجاری

در پی انتشار خبر توقیف یک فروند کشتی تجاری با پرچم جزایر مارشال سازمان بنادر و دریانوردی بیانیه ای جهت تنویر افکار عمومی صادر کرد.
به گزارش سی نیوز، در این بیانیه آمده است: در تاریخ 8 اردیبهشت 1394یک کشتی متعلق به خطوط کشتیرانی مرسک (MAERSK ) بر اساس حکم دادگاه حقوقی تهران توقیف و به لنگرگاه بندر شهید باهنر در بندرعباس منتقل و متوقف شد .
حکم صادره بر اساس دعوای حقوقی یک شرکت خصوصی به نام شرکت فرآورده‌های نفتی پارس طلائیه علیه شرکت کشتیرانی مرسک لاین صادر شده است. این دعوی در دادگاه های حقوقی طی سال های اخیر طرح و پس از طی مراحل دادرسی،‌ اخذ دفاعات طرفین و تجدید نظر خواهی، حکم توقیف توسط دادگاه صالحه صادر و شرکت مرسک بر اساس حکم قطعی قابل اجرا،‌ محکوم به پرداخت خسارت مالی در حق خواهان شده است.
این حکم برابر رویه معمول و در چارچوب قوانین و مقررات بین‌المللی و داخلی به سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی امور دریایی ابلاغ و توسط نیروهای عملیاتی اجرا شده است.
لازم به ذکر است که این موضوع صرفاً جنبه حقوقی داشته و ربط آن با مسائل سیاسی، ناشی از اطلاع نداشتن از مقررات و محتوای پرونده مربوطه است.
همچنین سازمان بنادر و دریانوردی در این خصوص به هیچ وجه ذینفع نبوده و دعوایی علیه این شرکت مطرح نکرده است و با توجه به ماهیت قضایی امر و با عنایت به اینکه شناور توقیف شده هم اکنون در اختیار مراجع قضایی بوده، آزادی آن هم صرفاً برابر حکم قضایی امکان‌پذیر است. این سازمان همواره همت خود را صرف اجرای دقیق قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی کرده و در چارچوب استانداردهای جهانی تسهیلات لازم برای پذیرش ایمن خطوط کشتیرانی را فراهم داشته است و در موضوع فوق نیز امیدوار است با همکاری طرف‌های ذینفع موضوع به سرعت فیصله پیدا کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments