بندر جدید آکتائو قزاقستان با پهلوگیری نخستین کشتی از ایران افتتاح شد

بندر جدید «آکتائو» با ظرفیت ماهانه یک میلیون تن با حضور مقام های سیاسی و اقتصادی استان مانگستائو قزاقستان، دیپلمات های مقیم، مسؤولان و کارکنان بندر آکتائو از جمله مدیر دفتر و کارکنان شرکت ایرانی کشتیرانی دریای خزر، افتتاح شد.

به گزارش سی نیوز، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو در آیین افتتاحیه این بندر با اشاره به ظرفیت بالای ناوگان حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین ناوگان کشتیرانی دریای خزر در آکتائو با دارابودن 23 فروند کشتی فعال، ابراز امیدواری کرد با افتتاح بندر جدید، حجم بار مبادلاتی در این بندر به حداقل دو برابر میزان فعلی افزایش یابد و مشکلات گذشته در زمینه تخلیه و بارگیری کشتی ها مرتفع شود.

«محمود ادیب» خاطرنشان کرد: افتتاح بندر جدید زمینه ساز توسعه بیش از پیش روابط اقتصادی از طریق فعال کردن کریدور اقتصادی شمال – جنوب خواهد بود.
وی اظهار کرد: توجه مسؤولان عالی شرکت ملی حمل و نقل قزاقستان و تلاش استاندار مانگستائو و همکارانشان برای سرعت بخشیدن به راه اندازی این بندر ستودنی است و اینجانب لازم می دانم مراتب تشکر دولت جمهوری اسلامی ایران به خصوص مسؤولان ارشد شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت کشتیرانی دریای خزر را اعلام نمایم.
سرکنسول کشورمان در آکتائو با اشاره به افزایش میزان حمل بار توسط شرکت ایرانی کشتیرانی دریای خزر و افزایش بیش از 50 درصدی بار در سال 1394 نسبت به سال قبل از آن و به مقدار 900 هزار تن توسط 530 کشتی، گفت: امروز کشتی ایرانی «ویانا» این افتخار را دارد که به عنوان نخستین کشتی از بندر جدید بارگیری کند و برآورد کارشناسان شرکت کشتیرانی دریای خزر این است که تا کمتر از دو ماه آینده یعنی پایان اکتبر 2016 میزان 200هزار تن بار از بندر جدید به سمت بنادر امیرآباد و انزلی در جمهوری اسلامی ایران حمل شود.

با توجه به تجهیزات مدرن و پیشرفته بندری در ترمینال های بندر جدید و تعرفه های مناسب، پیش بینی می شود صاحبان کالا استقبال بسیار گسترده ای از این بندر برای حمل و نقل کالاهای خود داشته باشند.

ادیب همچنین ابراز امیدواری کرد؛ در صورت نهایی شدن توافق مقام های ذیربط دو کشور و از سرگیری سواپ نفت، مبادلات بین بندر آکتائو با جمهوری اسلامی ایران افزایش بسیار چشمگیری خواهد یافت.

گفتنی است؛ بندر آکتائو تنها بندر بازرگانی بین المللی کشور قزاقستان، در غرب این کشور و در شمال شرقی دریای خزر قرار دارد که نقطه پیوند و همسایگی جمهوری قزاقستان با جمهوری اسلامی ایران از طریق دریاست و از اهمیت استراتژیک بالایی در حوزه های اقتصادی و سیاسی برای قزاقستان و کشورهای ساحلی دریای خزر برخوردار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments