بنادر شمالی کشور فاقد بندر مسافری است

تنها اسکله تفریحی بزرگ در شمال کشور در رامسر است که تاکنون شناوری برای استفاده از ظرفیت این اسکله خریداری نشده و هماکنون بنادر شمالی کشور فاقد هر گونه بندر مسافری است.
به گزارش سی نیوز، مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان مازندران گفت: هر چند ساخت بنادری مسافری جزء وظایف سازمان بنادر و دریانوردی نیست اما در جنوب کشور به دلیل تسهیل رفت و آمد مردم به جزایر که در زمره سرزمین اصلی محسوب می شوند، سازمان اقدام به ساخت چند بندر مسافری قابل قبول کرده است ولی شمال کشور همچنان فاقد بندر مسافری است که برای ایجاد آن لازم است سرمایه گذاران بخش خصوصی وارد عمل شوند.
منوچهر تاتینا افزود: در صورت ایجاد اسکله و بندر مسافری مناسب می توان آینده خوبی را برای گردشگری دریایی شمال کشور ترسیم کرد. البته در حال حاضر به دلیل وجود تعداد زیادی قایق تفریحی در بابلسر، اسکله تفریحی کوچکی در آنجا فعال است که تنها پاسخگوی پهلوگیری شناورهای کوچک است.
وی با اشاره به اینکه سازمان بنادر امادگی دارد تا تسهیلات بدون بهره برای خرید شناور و ساخت اسکله تفریحی به سرمایه گذاران بخش خصوصی اعطا کند، به مانا گفت: استان مازندران به دلیل داشتن راه دسترسی جاده ای مناسب و نزدیک با استان های همسایه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند، بنابراین ایجاد امکانات گردشگری دریایی در این استان بدون شک مورد استقبال قرار می گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ظرفیت دریای خزر برای راه اندازی صنعت گردشگری دریایی کشور فوق العاده است، اضافه کرد: هنوز به صورت کارشناسی شده روی مسئله گردشگری دریایی خزر کار توسط مسئولان مربوطه کار نشده است و همین امر باعث شده تا سرمایه گذاران رغبتی برای ورود به این بخش نداشته باشند.
تاتینا درباره نبود سرمایه گذاران بخش خصوصی برای خرید شناور تفریحی در شمال در مقایسه با جنوب کشور گفت: از آنجا که زمان استفاده از آب دریایی برای امور گردشگری در کل سال فقط 150 روز است و در بقیه سال نمی توان به دلیل طوفانی بودن، شناور را وارد آب کرد بنابراین سرمایه گذاران برای خرید شناور اقدام نمی کنند. اما در آب های جنوب این شرایط متفاوت است و امکان حرکت شناور تفریحی در کل سال وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه هزینه ساخت و ساز اسکله و شناور بسیار بالاست و به دنبال آن بازگشت سرمایه با تاخیر انجام می شود، فرهنگ سازی مقوله گردشگری دریایی در بین عموم مردم را از دیگر راههایی دانست که می توان مردم را کم کم کم با استفاده از تفریحات دریایی و لذت آنها آشنا کردو  ادامه داد: به این ترتیب گردشگری دریایی نیز برای ایجاد مراکز گردشگری دریایی امیدوارتر خواهند شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments