بزودی شناسنامه ۱۵ محور فناوری دریایی منتشر می‌شود

به گزارش مارین نیوز، دبیر گروه مطالعات و برنامه‌ریزی ستاد دریایی معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به تدوین شناسنامه ۴۴ محور اصلی فناوری در حوزه دریایی گفت : با شناسایی نیاز سازمان ‎های دریایی، سازمان های کشتی‎ سازی‎، کشتیرانی‎ها، شیلات، صنایع فراساحل، گردشگری توانستیم ۴۴ محور اصلی فناوری در حوزه دریا را شناسایی کنیم.
امیرحسین صفرقلی با بیان اینکه تهیه نقشه راه فناوری‌ های دریایی را در ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی از پاییز ۹۳ آغاز کردیم، گفت: با شناسایی ۱۱ حوزه کلان فناوری، برای هر کدام با حضور سازمان‌ ها، اساتید دانشگاهی و فعالان دریایی پانل‎ های خبرگی برگزار کردیم که نتیجه این پانل‎ها دسته‌ بندی ۱۱ این حوزه به ۴۴ محور شد.
صفر قلی با تاکید بر اهمیت تهیه شناسنامه محورهای فناوری گفت : به منظور رسیدگی به وضعیت فناوری در حوزه دریا نیازمند تهیه شناسنامه محورهای فناوری بودیم تا در نهایت بتوانیم تحلیل و بررسی دقیق‌ تری انجام دهیم  و با برنامه‌ ریزی منسجم تر بهترین تصمیم در جهت توسعه فناوری‌ های اولویت دار را بگیریم.
وی با بیان اینکه در سال ۹۵ به کمک اساتید دانشگاه روی تدوین شناسنامه محورهای فناوری تمرکز کردیم، اعلام کرد:  از اساتید درخواست کردیم با توجه به تخصص و تمایل خود، یکی از ۴۴ محور را انتخاب کنند و در فرمتی استاندارد و قالبی مشخص‌شده به تدوین شناسنامه محور مورد نظر خود بپردازند. البته فرمت استاندارد و قالب مشخص را به آن دلیل انتخاب کردیم که در پایان همه گزارشات یکپارچه باشد.
وی با بیان اینکه اساتید تاکنون در ۲۷ محور مختلف ثبت نام کرده‌اند و به کمک یک تیم از دانشجویان خود به تهیه گزارشات در محور مرتبط می‌پردازند، تصریح کرد: در سال گذشته کارگاه‎های آموزشی تدوین شناسنامه محورهای فناوری را نیز برگزار کردیم تا موانع، مشکلات و ابهامات اساتید محترم در جهت تهیه شناسنامه‌ها رفع شود.
صفرقلی با اشاره ‌به اینکه طبیعتاً هیچ گزارشی خالی از خلل و نقص نخواهد بود، گفت: به همین منظور پس از آماده شدن گزارشات، جلسات کمیته‌های تخصصی در هرکدام از محورها تشکیل خواهد شد.
دبیر گروه مطالعات و برنامه‌ریزی ستاد دریایی خاطرنشان کرد: در پایان سال گذشته، گزارش ۱۵ محور از ۲۷ محور واگذار شده به اساتید، آماده بود که پیش‎بینی می‎شود تا پایان فصل بهار با تأیید کمیته‌های تخصصی این گزارشات نهایی و منتشر شوند.
وی افزود: در هر محور سعی شده اولویت‌های پژوهشی و صنعتی شناسایی شوند تا بتوان براساس آن و همکاری سازمان‌های ذیربط پروژه‎های مطالعاتی، تحقیقاتی و صنعتی را با هدف توسعه فناوری‌های مرتبط تعریف کرد.
صفرقلی درباره مقایسه محورهای مختلف در ایران و کشورهای دیگر گفت: یکی از اهداف این کار، این است که بتوانیم مقایسه درستی بین کشور خودمان با کشورهای دیگر داشته باشیم. به همین ترتیب تاکنون محرز شده است که در برخی محورها پیشرفت بسیار خوبی داشته ایم و در منطقه حرف اول را می‎زنیم؛ همچنین در بین کشورهای پیشرو نیز رتبه خوبی داریم اما در بعضی از محورها نیز وضعیت خوبی نداشته و نیاز به توسعه هرچه سریع‌تر داریم.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments