بزرگ‌ترین موج شکن حاشیه خزر به بهره‌برداری رسید

بزرگ‌ترین پروژه موج شکن حاشیه خزر و اسکله مسافربری و حوضچه های آن با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش سی نیوز، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی در این مراسم گفت: با بهره‌برداری از این اسکله مسافری تعداد پست‌های اسکله بندر انزلی به 15 پست افزایش یافت.

وی با بیان اینکه امروز پروژه افزایش ظرفیت بارگیری بندر انزلی از هفت میلیون تن به ۱۰ میلیون تن به بهره‌برداری رسید، افزود: برای حمایت از سرمایه‌گذاران برای خرید شناورهای مسافری از وجوه اداره شده در وزارت راه و شهرسازی آمادگی داریم.

وزیر راه و شهرسازی سرمایه‌گذاری موج شکن بندر انزلی را 122 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برای توسعه بندر انزلی سرمایه گذاری ادامه دارد. چراکه فعال شدن حمل و نقل دریایی خزر امری ضروری است.

آخوندی ایجاد حمل و نقل ترکیبی دریایی و ریلی با اتصال خط آهن قزوین رشت به بندر انزلی در راستای توسعه حمل و نقل در کریدور شمال جنوب را از برنامه های مهم در آینده برشمرد و ادامه داد: ساخت راه آهن قزوین ـ رشت ـ بندر انزلی از دیگر برنامه‌های مهم وزارت راه در گیلان است.

افزایش 25 درصدی توان عملیاتی بندر انزلی

همچنین مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان گیلان گفت: در بزرگترین حوضچه بنادر شمالی کشور که به بهره‌برداری رسید، پنج پست اسکله در حال ساخت است که پس از ساخت آنها توان عملیاتی بندر انزلی 25 درصد افزایش می‌یابد.

سید علی نعیمی با اشاره به اینکه ساخت این پروژه از چهار سال پیش آغاز شده است، ادامه داد: حوضچه این موج شکن در مساحتی به وسعت 80 هکتار و دو بازوی موج شکن در مجموع به طول سه هزار و 200 متر است.

وی بیان کرد: بندر انزلی با قدمتی بیش از 100 سال به عنوان پایلوت کریدور شمال- جنوب و همچنین بندر اصلی ترانزیتی شمال – جنوب تلقی می شود. این بندر در امر صادرات و واردات کالا فعالیت داشته و با کشورهای حاشیه خزر و مهمترین بنادر آنها در ترکمنستان، روسیه، قزاقستان و آذربایجان مبادله کالا دارد.

به گفته وی، واردات از این بندر سوخت، غلات، آهن آلات، تخته و مصالح ساختمانی و صادرات هم سنگ آهن، سیمان، کلینکر و مقداری مصالح ساختمانی و مواد غذایی را شامل می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments