برگزاری همایش محیط زیست در بندر شهید رجایی

همزمان با هفته گرامیداشت محیط زیست، همایشی با حضور مسئولان و فعالان زیست محیطی حوزه دریایی و بندری استان هرمزگان در سالن اجتماعات ساختمان مرکزی بندر شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش سی نیوز، «حمیدرضا محمدحسینی» در این همایش که جمع کثیری از مدیران و کارشناسان واحد های HSE شرکت های مستقر  در بندر شهید رجایی و همچنین فعالان و دوستداران محیط زیست حضور داشتند، از رسالت های مهم سازمان بنادر در زمینه صیانت از محیط زیست دریایی و ساحلی سخن به میان آورد.

وی افزود: استان هرمزگان به دلیل همجواری با دو پهنه آبی دریای عمان و خلیج فارس، برخورداری از 2هزار و 238 کیلومتر نوار ساحلی و …. از یک اکوسیستم حساس برخودار است که ترویج آگاهی های زیست محیطی و فرهنگسازی در این رابطه ضرورت دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان خواستار توجه بیشتر مسئولان استان و همچنین فعالان و دست اندرکاران منطقه منطقه صنعتی غرب بندرعباس به رعایت الزامات زیست محیطی در مسیر توسعه اقتصادی استان هرمزگان شد.

محمد حسینی ضمن اشاره به تاکیدات و تدابیر مهندس “ایدنی” مدیرکل بنادر استان بر لزوم تقویت و حضور موثر واحد HSE در بزرگترین بندر تجاری کشور، خاطرنشان کرد: صیانت از محیط زیست دریایی و ساحلی به عنوان یک اولویت مهم در دستور کار مسئولان بندر شهید رجایی قرار دارد.

«اسماعیل مکی زاده» رییس اداره حفاظت و نجات دریایی استان هرمزگان به بیان گزارشی از اقدامات و دستاوردهای بندر شهید رجایی در اجرای الزامات مربوط به کنوانسیون های بین المللی پرداخت و گفت: سازمان بنادر به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در بیش از 30 کنوانسیون بین المللی دریایی و بندری عضو است که از جمله آن کنوانسیون مارپُل در زمینه مقابله با آلودگی های دریایی است.

«سید مشکوه جلیلیان» رییس اداره تعمیر و نگهداری تجهیزات خشکی ادراه کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان از اجرای طرح ساماندهی، نوسازی و بهسازی کامیون ها و کِشنده های فرسوده و غیراستاندارد در بندر شهید رجایی طی سالیان گذشته به عنوان اقدامی موثر برای کاهش آلایندگی ها در این مجتمع عظیم بندری سخن گفت.

وی همچنین اجرای طرح شناسنامه دار کردن بیش از 4 هزار و 100 تجهیز مختلف در بزرگترین بندر تجاری کشور و صدور گواهینامه های یکساله و دوره ای در زمینه ایمنی و صلاحیت کار آنها را به عنوانی اقدامی دیگر در کاهش اثرات منفی زیست محیطی فعالیت های عملیاتی در این بندر دانست.

دکتر«صابر قاسمی» استاد دانشگاه، پژوهشگر با ارایه یک گزارش علمی، گوشه هایی از اهمیت سرمایه ها و پتانسیل های ارزشمند  ثروت های طبیعی و زیست محیطی استان هرمزگان را برای حضار تشریح کرد و به بیان برخی تهدیدات و چالش های مربوط به تخریب طبیعت و نابودی گونه های مهم تنوع زیستی در این استان پرداخت.

شایان ذکر است، در بخش دیگری از این مراسم نخستین سازمان مردم نهاد(سمن) زیست محیطی حوزه دریایی و بندری هرمزگان رونمایی شد و دوستداران محیط زیست در بندر شهید رجایی از این پس می توانند در قالب یک انجمن شناسنامه دار به ایفای نقش مسئولیت اجتماعی خود بپردازند.

تجلیل از فعالان و دست اندرکاران حوزه محیط زیست شامل دونفر از اعضای شورای اداری به عنوان حامی محیط زیست، دو تن از ساکنان شهرک های مسکونی شهید رجایی و شهید باهنر که کمترین میزان مصرف آب و برق داشته اند، یک نفراز کارگران پاکبان و یک نفر کارگر فضای سبز به عنوان برنامه پایانی این همایش بود.

همچنین به شش نفر از کارکنان بندر شهید رجایی که پیشنهادات راهکارهایی را در خصوص مصرف بهینه انرژی در این مجتمع بندری و شهرک های مسکونی ارایه کرده بودند، جوایزی اهداء شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.