برنده مزایده بندر شهید رجایی کیست؟

پس از برگزاری مزایده انتخاب اپراتور فاز یک بندر شهید رجایی، اکنون فعالان دریایی و بندری منتظر اعلام نام برنده این مزایده هستند.

به گزارش سی نیوز، «جلیل اسلامی» معاون سازمان بنادر و دریانوردی، می‌گوید: پس از برگزاری مزایده انتخاب اپراتور ترمینال کانتینری شماره یک بندر شهیدرجایی، مزایده ترمینال دو این بندر نیز برگزار خواهد شد.

انتظار می رود برنده مزایده ترمینال کانتینری شماره یک بندر شهید رجایی تا دو ماه آینده اعلام شود.

اسلامی درباره مزایده انتخاب اپراتور فاز یک بندر شهید رجایی، می‌گوید: این مزایده بین‌المللی بوده و بیش از 20 شرکت داخلی و خارجی اسناد خریده‌اند. در مهلت قانونی شرکت‌هایی که اسناد تکمیلی ارسال کنند از جوانب مختلف بررسی  و براساس قانون اپراتور بندر شهید رجایی مشخص می شود.

بیش از ۹۰ درصد از صادرات و واردات کشور از بندر شهید رجایی انجام می‌گیرد و بزرگترین کشتی‌های تجاری دنیا در این بندر پهلو گرفته‌اند. در سند چشم انداز بندر شهیدرجایی آمده است که این بندر باید در ۲۰ سال آینده اولین بندر منطقه باشد. با روی کارآمدن دولت یازدهم و مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ به نظر می‌رسد که رونق، دوباره به این بندر بازگردد.

اگرچه تعداد خطوط کشتیرانی که بنادر تردد می‎کنند مهم است اما آنچه که بیشتر اهمیت دارد حضور شرکت‎های کشتیرانی بزرگ و معتبر بین‌المللی است که این موضوع در مورد بنادر ما نیز صادق است.

از سوی دیگر عملیات کانتینری در حوزه بندری از جمله شاخص‌های مهمی است که مدت‌های بسیاری بود خبری از رشد این عملیات در بندر شهید رجایی نبود. اما با تلاش‌های دولت و به دنبال توافق برجام و استقبال خطوط کشتیرانی برتر دنیا برای حضور در بندر شهید رجایی، این عملیات رشد قابل ملاحظه‌ای یافته است.

بندر شهید رجایی به عنوان دروازه  واردات، صادرات و تنظیم کننده نبض اقتصاد کشور است که در سال‌های اخیر برای گرفتن سهم بیشتری از حمل‌ونقل دریایی و تجارت بین‌المللی تلاش می‌کند. در همین رابطه، در سال‌های اخیر یکی از اولویت‌های مهم سازمان بنادر در ارتباط با بندر شهید رجایی، انتخاب اپراتور برای فاز یک این بندر بود.

در سال های گذشته و پس از تحریم شرکت تایدواتر از سوی غرب، این شرکت از ادامه فعالیت در بندر شهید رجایی کنار رفت و از سال 93 و به طور موقت، کار تخلیه و بارگیری در این بندر به دو اپراتور سینا و بتا سپرده شد. پس از آن وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم قول واگذاری این فاز از بندر به بخش خصوصی از طریق برگزاری مزایده، را داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments