باید دسترسی‌های دریایی را با تقاضا متناسب کنیم

در سال‌های گذشته سیاست‌های دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با وجود کوشش و جدیت این سازمان تکالیف مغفول قابل توجه‌ای دارد. با تغییرات زود هنگام معاونت های دریایی که تابعی از تغییرات کلان‌تری در این صنعت است این تکالیف گاهی به واسطه شدت دیگر فعالیت‌های رایج در این سازمان از دستور کار خارج و یا در الویت‌های ثانوی قرار می‌گیرد.
به گزارش سی نیوز، محمد راستاد که پیشتر مدیر اداره بنادر و دریانوردی بندر بوشهر را به عهده داشت به تازگی به معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی منصوب شده است. در زیر گفت و گوی او با مانا را می‌خوانید:

برنامه دریایی شما در دوره پساتحریم چیست؟ گفته شده که سیاست های سازمان این است که با توجه به بزرگ شدن روز افزون کشتی‌ها، درباره عمق کانال‌ها و عرض آن تدابیری اندیشیده شده است. احتمالا درباره دو بانده کردن ورودی بنادر مطالعاتی انجام گرفته شده است؟ آیا این صحت دارد؟
دوران پساتحریم برای بخش دریایی کشورهمچون دیگر بخش‌هایی که با تجارت بین‌المللی مرتبط هستند، فرصت‌های مهمی را بوجود می‌آورد. مهمترین برنامه ما این است که دسترسی‌های دریایی و ناوگان عملیاتی بنادر، تناسب لازم با میزان تقاضای رو به رشد را داشته باشند. در خصوص وضعیت عمق کانال‌های دسترسی دریایی بنادر، سازمان بنادر و دریانوردی متناسب با برنامه‌های توسعه‌ای خود برای زیرساخت‌های بندری، همچون اسکله‌ها، باراندازها و تجهیزات، اعماق کانال‌ها را نیز به میزان آبخور مورد نیاز شناورهای طرح تعیین شده برای بنادر، لایروبی خواهد کرد. به عنوان مثال در بنادر شهید رجایی و چابهار، همزمان با طرح توسعه بندر، عملیات لایروبی احداثی نیز انجام می‌شود. به علاوه سازمان بنادر و دریانوردی در حال فراهم کردن مقدمات اجرای یک برنامه جامع لایروبی است تا با استفاده از شرکت‌های توانمند داخلی، لایروبی و نگهداری کانال‌های دسترسی و حوضچه‌های بنادر کشور را با کیفیت و بهره وری بهتر و مناسب تر انجام دهد.

بخشی از مشکلات سازمان بنادر در مسافرت‌های دریایی، مواردی بود که با سازمان مناطق آزاد داشته است، به نظر شما چگونه می‌توان این مشکلات را رفع کرد؟ آیا شما برنامه‌ای برای آن دارید؟
از مشکلات گذشته اطلاعی ندارم اما مطمئنا همه ارگان‌های ذیربط، باید هدف مشترکشان تامین ایمنی، امنیت و آسایش مسافران دریایی باشد. بنابراین نحوه تعامل ما با همه سازمان‌های مرتبط با مسافرت‌های دریایی، در همین چارچوب خواهد بود و مطمئنا در این زمینه مشکلی وجود ندارد. اگرهم مشکلی بوده با مذاکره و هماهنگی برطرف می‌شود.

حدود 54 شناور مسافری استاندارد در جنوب کشور وجود دارد با توجه به استقبال گردشگران از سفرهای دریایی آیا برای افزایش این تعداد بخش‌خصوصی اعلام آمادگی کرده است؟
بعضا درخواست‌هایی برای خرید کشتی‌های مسافری جدید وجود دارد. مانند هر حوزه دیگری، تامین ظرفیت باید متناسب با تقاضا باشد و این تناسب را فعالان بخش‌خصوصی در این حوزه تشخیص می دهند. لذا چنانچه شرکتهای کشتیرانی و یا تعاونی‌های مسافری، بنا به روند تقاضا برای سفرهای دریایی، درخواست اضافه کردن کشتی‌‌های مسافربری جدید به ناوگان موجود را داشته باشند، در قالب‌های تعریف شده و مصوب، مکانیزم‌های حمایتی سازمان بنادر و دریانوردی به صورت اعطاء تسهیلات از محل وجوه اداره شده، کماکان برقرار است.

ناوگان کشتی‌های لایروب در سال‌های گذشته تقریبا فرسوده شده است به نحوی که در بنادر جنوب و شمال کشور کمتر کشتی لایروبی داریم که بتواند بدون مشکل و هزینه‌های سرسام آور عملیات لایروبی را به انجام برساند. برای این منظور و نوسازی لایروب‌ها چه برنامه‌ای دارید؟
ما یک برنامه جامع لایروبی را در دستور کار قرار داده‌ایم که فاز اول آن بزودی اجرایی می‌شود. این برنامه در نهایت منجر به شکل‌گیری شرکت‌های توانمند و ناوگان به روز و مدرن لایروبی در کشور می‌شود. امیداست تا در آینده علاوه بر تامین نیازهای داخلی، در بازارهای بین‌المللی این فعالیت هم حضور داشته و رقابت کنیم. البته ناوگان لایروبی موجود سازمان بنادر و دریانوردی هم با وجود سن نسبتا بالا توانسته است نیازهای لایروبی نگهداری بنادر کشور را تامین کند و از این حیث می‌توان گفت که حداکثر بهره‌برداری ممکن از آنها انجام می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments