ایران از واردات دکل حفاری دریایی بی‌نیاز شد

مدیر نظارت بر ساخت داخل و تولید شورای عالی صنایع دریایی کشور گفت: با اجرای پروژه ساخت 10 دستگاه دکل حفاری دریایی توسط مهندسان داخلی، صنعت نفت و گاز ایران از واردات این تجهیزات بی‌نیاز شد.

به گزارش سی نیوز، حسن ذکایی افزود: قرارداد ساخت 5 دستگاه دکل حفاری بین کنسرسیوم شرکت نفت و گاز رضوی و شرکت تسدید منعقد شده است. همچنین قرارداد 5 دستگاه دیگر به زودی بین دو شرکت ایرانی منعقد می‌شود و با توجه به انعقاد این قراردادها، قرار است ساخت دکل‌های حفاری از این پس در داخل کشور انجام شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت جهانی هر یک از سکوها حدود 250 میلیون دلار است و با ساخت آنها در داخل حدود 2 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی ایجاد می‌شود، گفت: این میزان صرفه جویی ارزی معادل نیمی از سرمایه مورد نیاز ساخت یک فاز عسلویه است.

ذکایی با تاکید بر اینکه پروژه ساخت این سکوها در مقطع زمانی 4 سال انجام و در این مدت، دوهزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در کشور ایجاد می‌شود، اضافه کرد: در حالی که در سال‌های ابتدایی دهه هفتاد نهضت ساخت داخل کردن سکوهای حفاری نفتی آغاز شده بود، اما پس از مدتی این پروژه رها شد و ده‌ها دستگاه دکل حفاری به ازای خروج میلیاردها دلار به داخل ایران آمد.

وی تصریح کرد: در شرایطی که برای توسعه و افزایش سکوهای حفاری نفتی و گازی به ویژه در حوزه گازی پارس جنوبی دنبال شرکت‌های بزرگ نفتی جهان و در انتظار تأمین و تجهیز از آنها هستیم و تحریم‌های نفتی آمریکا و اروپا موجب عقب کشیدن این شرکت‌ها از طرح‌های بزرگ سکوسازی در کشورمان شده است، شرکت‌های داخلی برای ساخت این تجهیزات و تحویل آن‌ها در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان اعلام آمادگی کردند.

به گفته مدیر نظارت بر ساخت داخل و تولید شورای عالی صنایع دریایی کشور، هماکنون 21 درصد تولید نفت ایران معادل 800 هزار بشکه در روز مربوط به منابع فراساحل است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments