اولین کشتی خریداری شده به ناوگان کشتیرانی ایران ملحق می‌‌شود

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خبر داد اولین کشتی ۱۴ هزار و پانصد کیلویی در ماه مارس ۲۰۱۸ وارد ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌شود و به فاصله هر یک ماه یک کشتی تحویل می‌گیریم.

به گزارش سی نیوز، «محمد سعیدی» مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، امضای۳۲ تفاهم‌نامه و ۷ موافقتنامه با شرکت‌های مهم بین‌المللی جهان را دستاورد برجام دانست و گفت: در بخش خرید و ساخت انواع کشتی‌ها قرارداد تعلیق شده‌ای به مدت ۹ سال داشتیم که رقم قابل توجهی از دارایی ایران را بلاک کرده بود. بعد از برجام  ورق برگشت و با زنده شدن این قرارداد ۱۵۸ میلیون دلار مجددا به صندوق کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران برگشت و توانستیم قراردادی که در آن سال با مدل تامین مالی توسط خود کشتیرانی ایران نوشته شده بود را تبدیل به قرارداد فاینانس کنیم. این قرارداد اولین فاینانسی بود که اتفاق افتاد. در این قرارداد ۱۷ فروند کشتی خریداری می‌شد که در قرارداد جدید به به ۱۰ فروند تبدیل شد و برای اولین بار نوسازی ناوگان کشتیرانی با فاینانس خارجی رقم خورد.

وی ادامه داد: وقتی شروع به مکاتبه با همین شرکت‌ها در سپتامبر ۲۰۱۶ کردیم، حتی جواب ایمیل‌ها را نمی‌دادند اما کار به جایی کشید که تمام آن ایمیل‌ها به قرارداد تبدیل شد آن هم با استفاده از منابع مالی خارجی. در بحث موسسات رده بندی هم اکنون با معتبرترین موسسات بین المللی قرارداد داریم و کشتی‌های ایرانی به راحتی در همه بنادر تردد دارند و هیچ محدودیتی وجود ندارد. تنها یکی دو بندراست که خودمان و به دلایل خاص از تردد در آن خودداری می کنیم.

سعیدی با اعلام اینکه لازم است سن ناوگان کشتیرانی ملی را پایین بیاوریم و از مدل‌های جدید کشتی‌ها استفاه کنیم، گفت: در قراردادی که توضیح آن را دادم خوشبختانه توانستیم از نوع جدید کشتی‌ها استفاده کنیم و در همین قرارداد برای اولین بار سازنده کشتی را متعهد ساختیم که در سه محور اساسی به انتقال تکنولوژی به ایران بپردازد و به یکی از شرکت‌های ایرانی که دولت ایران معرفی می‌کند تکنولوژی ساخت را منتقل کند. این درحالی است که در همان قرارداد تعلیق شده قبلی هیچ وقت بحث انتقال تکنولوزی مطرح نبود.

وی خبر داد بر اساس این قرارداد اولین کشتی ۱۴ هزار و پانصد کیلویی در ماه مارس ۲۰۱۸ وارد ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران می‌شود و به فاصله هر یک ماه یک کشتی تحویل می‌گیریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments