انقلاب اسلامی ایران برای پابرهنگان است

دهه فجر سی و هفتم، آغاز شد و در این میان آنچه همیشه به یاد مردم این مرز و بوم می‌ماند همان شور و شوق انقلاب است که نسل اولی‌های انقلاب به یاد دارند و برای نسل دومی‌ها هم خاطرات واضحی دارد اما برای نسل سوم و چهارمی‌ها که دوران انقلاب را به خاطر ندارند جز خاطرات بزرگترها معنایی ندارد. اما آنچه مهم است اینکه عظمت این انقلاب باید در ذهن مردم این کشور بزرگ، ایران، بماند. چراکه برای به ثمر رسیدن این انقلاب و حفظ آن خون‌های زیادی ریخته شده است. اینکه اکنون برخی کاستی‌ها و مشکلات باعث رنجش خاطر ایرانینا شده است نشان از نارضایتی از انقلاب ندارد، اما باید توجه داشت که این انقلاب برای بهبود وضع پابرهنگان و اکثر جامعه به بار نشست و در راه حفظ آن هم همین پابرهنگان بودند که خون‌ها دادن پس به حرمت این خون‌های ریخته شده بیایی برای مردم و بخ خاطر مردم قدم برداریم و در این میان اگر کسی خواست حق مردم را تضییع کند یا به آنان ظلمی روا دارد دستش را قطع کنیم چرا که انقلاب ما انقلاب مردمی است و بدون مردم این انقلاب معنایی ندارد.

 

نگاهی به رویدادهای 12 تا 22 بهمن 1357

ورق زدن برگهای انقلاب هر کدام دنیا خاطره دارد اما در این میان از 12 تا 22 بهمن وقایع زیادی حادث شد که برگ زرین انقلاب است.

12 بهمن: در این روز، بزرگترین استقبال در تهران برگزار شد؛ بطوری که طول جمعیت استقبال کننده از امام خمینی(ره) به ۳۳ کیلومتر رسیده بود. در ساعت ۹:۲۷ دقیقه بامداد دوازدهم بهمن هواپیمای حامل خمينی در میان تدابیر شدید امنیتی در فرودگاه مهرآباد برزمین نشست. او پس از ورود به فرودگاه و ایراد سخنرانی بر اساس برنامه‌ای که از قبل تنظیم شده بود عازم بهشت زهرا شدند. ایشان در میان استقبال گسترده مردم تهران در ساعت یک بعد از ظهر وارد قطعه ۱۷ که مدفن شهدای انقلاب بود شده و سخنرانی خود را ایراد کردند.

hhe13

13 بهمن: بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران، در این روز در جمع روحانیون سخنرانی کردندو  گفتند: رژیم سلطنتی از اول خلاف عقل بود… هر ملتی باید خودش سرنوشت خودش را تعیین کند. همچنین رادیو مسکو گزارش کرد که دانشجویان ایرانی مقیم آمریکا علیه مداخله آمریکایی‌ها در امور داخلی ایران، در برابر کاخ سفید تظاهرات کردند.

14 بهمن: ساعت ۹ بامداد شنبه ۱۴ بهمن در محل مدرسه شماره ۲ علوی یک مصاحبه مطبوعاتی با حضور حدود ۳۰۰ خبرنگار ایرانی و خارجی برگزار شد که در آن ابتدا خلاصه‌ای از نظریات امام خمینی(ره) خوانده شد؛ سپس پرسش‌های خبرنگاران از رهبر کبیر انقلاب اسلانی آغاز شد. برخی از بیانات ایشان در زیر آمده است:

«کاری نکنند که مردم را به جهاد دعوت کنم، اگر موقع جهاد شد می‌توانیم اسلحه تهیه کنیم. دولت را بزودی معرفی خواهیم کرد. اعضای شورای انقلاب تعیین شده‌اند. از ارتش می‌خواهم هر چه زودتر به ما متصل شود. ارتشیان فرزندان ما هستند، ما به آنها محبت داریم باید به دامان ملت بیایند. قانون اساسی که تدوین شده به آراء عمومی گذاشته می‌شود تمام اتباع خارجی بطور آزاد در ایران زندگی خواهند کرد.»

15 بهمن: در این روز اتفاقات بسیاری در عرصه داخلی و بین‌المللی حادث شد.

  • امام خمینی(ره) در سخنرانی جوانان را به ادامه تظاهرات و اعتصابات فرا خواندند.
  • وزرای خارجه آمریکا و انگلیس در دیدار دیوید اوئن از ژاپن، در مورد اوضاع ایران به گفت‌وگو نشستند. بغداد نیز با اعزام هیأتی به عربستان، به بررسی اوضاع ایران و منطقه پرداخت.
  • ژنرال هایزر، فرستاده ویژه آمریکا به ایران، با اتمام مأموریت حساس خود و مذاکرات مکرر با مقامات ایرانی، عازم آمریکا شد. سخنگوی وزرات خارجه آمریکا گفت: هایزر سعی کرد تا نظامیان ایران از بختیار حمایت کنند. وی به این علت ایران را ترک کرد که اقامت وی به احساسات ضد آمریکایی در ایران دامن می‌زد.
  • همافران نیروی هوایی در بهبهان به عنوان طرفداری از خمینی، دست به راهپیمایی زدند.
  • سیدمحمدباقر صدر با ارسال نامه‌ای از عراق برای خمینی، از اعتراضات ایران حمایت کرد.
  • به مناسبت ورود رهبر کبیر انقلاب به ایران، از سوی آیت‌الله مرعشی نجفی تلگرافی برای ایشان ارسال شد.
  • جواد شهرستانی، شهردار تهران در حضور امام خمینی(ره) استعفا کرد و ایشان دوباره شهرستانی را به سمت شهرداری تهران منصوب کردند و همین امر باعث شد که او از سوی دولت بختیار ممنوع‌الخروج شد.
  • گروهی از نمایندگان مستعفی مجلس شورای اسلامی با بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران دیدار کردند.

16 بهمن: تعیین دولت موقت- امام خمینی(ره) در این روز، طی فرمانی مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر موقت تعیین و معرفی کرد. عصر همان روز در سالن سخنرانی مدرسه علوی یک مصاحبه مطبوعاتی بین‌المللی ترتیب داده شد، در این جلسه بازرگان برنامه و وظایف دولت موقت را تشریح کرد و افزود: برگزاری همه پرسی درباره تغییر رژیم، برگزاری انتخابات مجلس موسسان و انجام انتخابات مجلس از وظایف این دولت است.

17 بهمن: در این روز امام خمینی(ره) در سخنان خود گفتند: کار عاقلانه و مفید به حال کشور این است که بختیار و ارتش در مقابل انقلاب ۱۳۵۷، عکس‌العملی مثبت داشته باشند. همچنین    در پاسخ به پیام‌های تشکر از سوی مردم و یا شخصیت‌ها و گروه‌های مختلف به مناسبت ورود، ایشان پیام تشکری خطاب به عموم انتشار دادند. از سوی دیگر بازرگان موقتاً از رهبری نهضت آزادی کناره‌گیری نمود و به مدرسه علوی نقل مکان کرد. چراکه در حکم نخست وزیری امام خمینی(ره)  از وی خواسته شده بود تا بدون وابستگی حزبی و گروهی به پست نخست وزیری اشتغال یابد.

در جلسه مجلس روز 17 بهمن لوایح محاکمه وزرای سابق و انحلال ساواک، در جلسه مجلس شورا به تصویب رسید. همچنین در مراسم فارغ التحصیلی، دانشجویان دانشکده افسری از سوگند وفاداری به شاه معاف شدند. اتفاق دیگر در این روز سخنرانی آیت الله فلسفی پس از 8 سال ممنوعیت از سخنرانی در حضور بنیانگذار انقلاب بود.

18 بهمن: آیت‌الله خمینی در دیدار با روحانیون شهر اهواز گفت: ادامه نهضت یک تکلیف است… فرماندار نظامی تهران به این دلیل که مردم به مقررات حکومت نظامی اهمیت نمی‌دهند، ساعات منع عبور و مرور را کاهش داد. 13 نفر دیگر از نمایندگان مجلس استعفا دادند. همچنین مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اوضاع ایران اظهار نگرانی کرد.

19 بهمن: روز راهپیمایی- نوزدهم بهمن بزرگ‌ترین راه پیمایی انقلاب انجام شد. در قطعنامه پایانی هم راهپیمایی نخست وزیری مهدی بازرگان توسط تظاهرکنندگان تایید شد.

20 بهمن: این روز که مصادف با جمعه بود، مردم در دانشگاه تهران اجتماع کرده بودند تا سخنرانی رییس‌دولت موقت را استماع نمایند. در همین هنگام در غرب تهران درگیری شدیدی صورت گرفت؛ عده زیادی از افراد گارد شاهنشاهی به پادگان همافران نیروی هوایی حمله بردند و به محض آغاز درگیری، بسیاری از جوانان وابسته به جناح‌های سیاسی، به نفع همافران وارد صحنه درگیری شدند. این درگیری خونین ده‌ها نفر کشته و مجروح بر جای گذاشت و در نهایت همافران توانستند حلقه محاصره نیروهای گارد را بشکنند.

21 بهمن: این روز، روز نبرد مسلحانه همه جانبه مردم و نیروهای دولتی بود. درگیری خونین مردم و لشکر گارد در این روز به اوج خود رسید؛ و جنگ تانک‌ها با مردم مسلح باعث کشته و زخمی شدن صدها نفر شد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران تهدید کرد در صورت عدم جلوگیری از کشتار لشکر گارد حکم جهاد می‌دهد. در اینروز چند کلانتری توسط گروه‌های مسلح مردمی تسخیر شد که در نتیجه آن مقادیر زیادی اسلحه به دست مردم افتاد. در همین روز فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره ۴۰ را انتشار داد؛ بموجب این اعلامیه رفت‌وآمد مردم از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۵ بامداد ممنوع اعلام شد. پس از این اعلامیه، اعلامیه دیگری صادر و منع عبور و مرور تا ساعت ۱۲ بامداد تمدید شد. مردم عملاً مقررات حکومت نظامی را باطل ساختند و تا صبح در خیابان‌ها با ایجاد حریق و راه بندان‌های متعدد مانع حرکت قوای نظامی می‌شدند.

22 بهمن: در این روز به ترتیب زندان اوین، ساواک، سلطنت آباد، مجلسین سنا و شورای ملی، شهربانی، ژاندارمری و ساختمان زندان کمیته مشترک به تصرف مردم در آمد. در تسخیر شهربانی، سپهبد رحیمی فرماندار نظامی تهران به دست انقلابیون مسلح افتاد. پادگان باغشاه و دانشکده افسری، دبیرستان نظام، زندان جمشیدیه، پادگان عشرت آباد و پادگان عباس آباد یکی پس از دیگری تسلیم شدند و آخرین مرکزی که به تصرف درآمد رادیو و تلویزیون بود.

hhe18

تصمیم شورای عالی ارتش

ساعت ۱۰ بامداد ۲۲ بهمن شورای فرماندهان نیروهای مسلح در ستاد مشترک تشکیل شد. نظامیان حاضر در جلسه عبارت بودند از: عباس قره باغی، جعفر شفقت، حسین فردوست، هوشنگ حاتم، ناصر مقدم، عبدالعلی نجیمی، احمدعلی محققی، عبدالعلی بدره‌ای، امیرحسین ربیعی، کمال حبیب‌اللهی، عبدالمجید معصومی، جعفر صانعی، اسدالله محسن زاده، حسین جهانبانی، محمد کاظمی، خلیل بخشی آذر، علی محمد خواجه نوری، پرویز امینی افشار، امیر فرهنگ خلعتبری، محمد فرزام، جلال پژمان، منوچهر خسروداد، ناصر فیروزمند، موسی رحیمی لاریجانی، محمد رحیمی آبکناری و رضا وکیلی طباطبایی؛ و ریاست شورای عالی ارتش بر عهده عباس قره باغی بود. پس از گزارش فرماندهان نیروها از وضعیت موجود بحث پیرامون همبستگی ارتش با مردم آغاز شد، اکثریت افراد جلسه موافقت خود را اعلام کردند و سرانجام اعلامیه‌ای مبنی بر  بی‌طرفی ارتش تهیه و بامضا رسید. پس از تصمیم شورای عالی، ساعت یک بعدازظهر خبر تصمیم شورای‌عالی ارتش در اختیار رادیو و تلویزیون گذاشته شد. رادیو ایران برنامه عادی خود را قطع و اعلامیه را قرائت کرد. لحظه‌ای بعد نیروهای انقلاب محوطه رادیو تلویزیون را تصرف نمودند و خبر سقوط رژیم سلطنتی پهلوی از رادیو تلویزیون ملی اعلام شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.