انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته عضو فدارسیون بین المللی فوناسبا شد

فدارسیون بین المللی فوناسبا (فدراسیون انجمن های ملی کشتیرانی و عوامل آن) انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران را به عضویت خود درآورد.

fonasba

به گزارش روابط عمومی انجمن، «جاناتان ویلیامز» مدیر کل فدراسیون بین المللی فوناسبا با ارسال نامه ای به انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته، عضویت این انجمن را در فدراسیون فوناسبا تبریک گفت.

متن نامه مدیر کل فوناسبا به انجمن کشتیراین و خدمات وابسته به شرح زیر است:

با توجه به آنکه درخواست عضویت شما در فدراسیون فوناسبا در ابتدای هفته گذشته از سوی کمیته عضویت این فدراسیون مورد تائید قرار گرفته بود لذا رای گیری در مورد عضویت شما در نشست شورای فدراسیون فوناسبا که روز جمعه گذشته (30 مهر) در لندن برگزار شد انجام گردید و من بسیار خوشحالم که این موضوع را تائید کنم که عضویت شما از سوی اعضای حاضر در نشست شورای فوناسبا مشتاقانه مورد تائید قرار گرفت. در نتیجه در حال حاضر انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران جدیدترین عضو کامل فدراسیون بین المللی فوناسبا محسوب می شود و این برای من بسیار لذت بخش است که از طرف خودم بعنوان رئیس و همچنین کمیته اجرایی و اعضای فدراسیون به شما و همکارنتان در فوناسبا خوشامد بگویم.

عضویت شما در فوناسبا موثر است بنابراین انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته می تواند خود را به عنوان عضو فوناسبا معرفی کرده و از لوگوی ما در سربرگ ها، وب سایت و سایر مدارک خود استفاده کند.

اطلاعات انجمن کشتیرانی و جزئیات تماس با آن در وب سایت فوناسبا به آدرس www.fonasba.com/fonasba-member/fonasba-membership-listبارگذاری خواهد شد.

ایمیل جداگانه ای در خصوص سایر موارد اداری مرتبط با عضویت برای شما ارسال خواهد شد. ضمنا باردیگر عضویت شما و اعضای انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در فدارسیون فوناسبا خوشامد گفغته و منتظر مشارکت فعال شما در فعالیت های فدراسسون هستیم.

همراه با تقدیم بهترین احترامات

جاناتان ویلیامز

مدیر کل فدراسیون بین المللی فوناسبا

johnatan-fonasba

جاناتان ویلیامز، مدیر کل فدراسیون فوناسبا

آشنایی با فدراسیون بین المللی فوناسبا

فدراسیون انجمن های ملی کشتیرانی و عوامل آن (فوناسبا) که یک صدای متحد برای کارگزاران کشتی و عوامل آن فراهم می کند در سال 1969 تاسیس شد. این فدراسیون در ترویج شیوه های عادلانه و منصفانه و اطمینان ها (ضمانت ها) که نیاز اعضا بوده و در سطح بین المللی و منطقه ای و حتی یک کشور خاص در سراسر پهنه دریایی مورد قبول است فعالیت دارد.

فوناسبا تمرکز ویژه ای بر تحولات مربوط به منافع اعضای خود دارد و اقدامات «شیپ بروکر»ها و نمایندگی آژانس های کشتی رانی را نیز زیر نظر داشته و اقدامات مناسبی بری اطمینان دادن به اعضا در این خصوص که از منافع آنها حفاظت می شود انجام می دهد.

فدارسیون فوناسبا در «آی ام او» (سازمان بین المللی دریایی)، کنفرانس توسعه و بازگانی سازمان ملل (یونکتاد) و سازمان گمرک جهانی (دبلیو سی او) داری جایگاه مشورتی است. این فدراسیون همچنین همکاری نزدیکی با نهادهای دارای کشتی همچون «بیمکو»، «اینترکارگو » و «اینترتانکو» دارد.

ارتباط فوناسبا با اتحادیه اروپا

ارتباط فوناسبا با اتحادیه اروپا از طریق یکی از کمیته ها یعنی «جامعه اروپایی انجمن کشتی دارن و کارگزاران» ECASBA انجام می شود.

این کمیته امکان ورود به بنادر اروپایی را فراهم کرده و علاوه بر آن امکان استفاده از خدمات بندری، کشتیرانی، امنیت کشتیرانی و سیاست های “ای دی آی” به علاوه خدمات گمرکی و تولید کنندگان را فراهم می کند.

کمیته جامعه اروپایی انجمن کشتی دارن و کارگزاران عضو گروه تماس تجاری کمیسیون اروپا در امور گمرکی و حمل و نقل دیجتال و انجمن لجستیک است.
فوناسبا دو کمیته فعال دیگر نیز دارد. کمیته لاینر و اسناد/چارترینگ، و کمیته آژانس بنادر که این دو کمیته مسئول حمایت از اعضا در مناطق فعالیت آنها بویژه هنگام جابجایی کالا و صادرات هستند.

اعضای فوناسبا از 35 کشور تشکیل شده اند که 43 انجمن کشتیرانی ملی برورکرها و عوامل آنها را شامل می شود. 10 کشور دیگر نیز بصورت نامزد نمایندگی و یا نماینده در فوناسبا حضور دارند. البته شرکت ها نیز می توانند به عضویت فوناسبا دربیایند.

از تمامی اعضای انجمن های ملی کشتیرانی که به عضویت فوناسبا درآمده اند خواسته می شود تا استاندارد کیفی فوناسبا را دریافت کرده و مواضع اقتصادی و تعهدات خود به این استاندارد را انجام بدهند.

فوناسبا در بالتیک اکسچنج لندن نیز حضور دراد.

fonasba

دیدار مدیران ارشد فوناسبا با اعضای هیات مدیره انجمن کشتیرانی

مزایای عضویت در فوناسبا

فوناسبا مزایای زیادی را به اعضای خود ارائه می دهد که در خط های پائین به اختصار به آنها اشاره می شود:
–    فوناسبا تنها سازمان بین المللی است که «شیپ بروکرها» و فعالان حاضر در بخش کشتی را نمایندگی می کند.
–    فوناسبا یک سازمان معتبر است که شیپ بروکرها و نمایندگی های شرکت های کشتی را در «آی ام او» (سازمان بین المللی دریایی)، سازمان بین المللی گمرک، و کمیسیون اروپا نمایندگی می کند.
–    فوناسبا این اطمینان را می دهد که دیدگاه اعضای خود را به بهترین نحو ممکن و در بالاترین سطح ممکن در سیاست گذاری های دریایی بین المللی مطرح کرده و پیگیری کند.
–    فدارسیون فوناسبا متعلق به اعضا بوده و از سوی انجمن های عضو اداره می شود و نه از سوی شرکت های تجاری. فوناسبا تنها به این دلیل فعالیت می کند که منافع اعضای خود را حفاظت کرده وتوسعه بدهد. در نتیجه می تواند دیدگاه های اعضای خود را در یک مسیر بی طرف، شفاف و گسترده نمایندگی و پیگیری کند.
–    برای اطمینان از اینکه فوناسبا تمامی منافع و نکات مهم برای اعضای را پوشس می دهد، این فدراسیون از طریق سه کمیته فعالیت می کند: کمیته ای برای پوشش اسناد و چارترینگ، کمیته جامعه اروپایی انجمن کشتی دارن و کارگزاران در کمیسیون اروپا، و کمیته امور لاینرها (خطوط کشتیرانی) و عوامل بندری.
هریک از این کمیته ها در کمیته اجرایی فوناسبا (مهمترین بخش فوناسبا) نماینده دارند که این نمایندگی از طریق رئیس و نایب رئیس انجام می شود.
–    همچنین سازمان هایی عضو فوناسبا هستند که زمینه فعالیت آنها مهم بوده و یا در ارتباط با عوامل کشتی رانی و یا بروکرهاست. این بخش که با نام باشگاه اعضا (کلوب ممرشیپ) شناخته می شود و حضور در آن تنها از طریق دعوت و حضور اعضا در فعالیت های فدراسیون و ارائه کمک های بیشتر و نظرات کارشناسی به فدراسیون محقق می شود.  اعضای باشگاه اعضا هم اکنون شامل بالتیک اکسچنج لندن، بیمکو، اینترتانکو، انجمن بین المللی سیستم های بندری، بیمه غرامت و ثبت شیپ بروکر ای تی ای سی،می شوند .
–    دربعد منطقه ای فوناسبا از طریق چهار معاونت منطقه ای از اعضای خود حمایت می کند که تمام این چهار معاونت عضو کمیته اجرایی هستند. این چهار معاونت حوزه  آمریکا، اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه را پوشش می دهند. وظیفه این چهار معاونت حمایت از اعضای فوناسبا در حوزه مربوطه و تشویق انجمن های جدید برای عضویت در فوناسبا است. فوناسبا همچنین دارای چهار کمیته منطقه ای است که این چهار کمیته کشورهای شمالی، مدیترانه، کشورهای حوزه دریای سیاه، غرب اقیانوس آرام و اقیانوس هند به همراه آمریکا را پوشش می دهند. این وضعیت اعضای فوناسبا را قادر می سازد تا در هر منطقه ای از جهان موضوعات منطقه ای خود را در یک انجمن مطرح کنند.
–    فدراسیون فوناسبا مبدع و مدیر «استاندارد کیفی فوناسبا» است. این استاندارد تنها برچسب کیفی شناخته شده برای بروکرها و فعالان حوزه کشتی و نمایندگی ها محسوب می شود. در حال حاضر 25 انجمن و بیش از 410 شرکت در کشورهای مختلف دارای این استاندارد هستند که به این ترتیب دارندگان کشتی و فعالان این حوزه این امکان را می یابند که از میان دارندگان استاندارد کیفی فوناسبا برای کارهای بندری خود استفاده کنند. استاندارد کیفی فوناسبا از سوی انجمن های کشتی داران همچون بیمکو، اینترکارگو و اینترتانکو مورد تائید و حمایت است.
–    در جهان پیرامون ما که به سرعت در حال تغییر است داشتن تحصیلات و آموزش های عالی برای بروکرها و نمایندگی های کشتی ها امری ضروری است. کارمندان تحصیلکرده این اطمینان را می دهند که اصول را در عالی ترین سطح خدمات ارائه شده در تاثیرگذارترین و موثرترین روش به اجرا بگذارند. برای تشخیص این موضوع فوناسبا با آن دسته از اعضایی که در امر آموزش فعالیت دارند کار کرده تا اطلاعاتی را جمع آوری نموده و در دسترس سایر اعضا قرار دهد. این دسترسی از طریق وب سایتی که قابلیت های منحصر بفردی همچون جستجو دارد در دسترس است. یک فهرست مجازی نیز برای کمک در امر مطالعه منافع کلی در دسترس است.
–    اطلاعات به روز شده در مورد فعالیت های بندری برای اطلاع صاحبان کشتی  و فعالان بندری نیز موجود است زیرا این اطلاعات در هنگام ورود کشتی به بنادر جزو موراد اصلی و حیاتی محسوب می شوند. این اطلاعات بصورت مرتب از سوی نمایندگی های بنادر به روز می شوند. امکان دیگری که فوناسبا در بنادر ارائه می دهد این مزیت است که طرح بررسی فعالیت بندری فوناسبا، این امکان را بصورت رایگان ارائه می کند که از امکانات موجود استفاده کرده و به طرف های علاقه مند این اجازه را می دهد تا اطلاعات را در این زمینه کسب کنند که کدام روش ها در بندر بکارگرفته می شوند.
–    فوناسبا اسناد مربوط به استاندارد را برای استفاده نمایندگی ها و بروکرها تهیه و منتشر می کند. این اسناد شامل یاداشت های راهنما برای تفسیر و گزارش مسیرهای چارتری، توافقات آژانس بیمه، و موراد مشابه هستند. مجموعه اسناد استاندارد فوناسبا در حال بازبینی، توسعه و به روز شدن هستند.
–    فوناسبا یکی از اعضای فعال کمیته اسناد بیمکو بوده و در مورد مناسب با این کمیته همکاری می کند.
–    همکاری در گستره بخش دریایی یک امر کلیدی برای اطمینان یافتن از این موضوع است که قانونگذاران و سیاست سازان بصورت کامل از تاثیر اقدامات خود رضایت دارند. برای این هدف فوناسبا همکاری نزدیکی با سازمان های بین المللی و منطقه ای داشته و بطور شایسته تلاش می کند تا این سازمان ها را برای انجام کار مشترک ترغیب کند. فوناسبا و کمیته اروپایی آن برای رسیدن به موارد و منافع مشترک همکاری نزدیکی با اعضای باشگاه اعضا و دیگر نهادها همچون سلکات، سلیا، اکسا، ای اس سی، اسپو، اتا، اف ای پورت، آنکتاد، آن سیترال، و شورای جهانی کشتیرانی دارد.
–    فوناسبا یک سازمان حمایت کننده از موسسه بین المللی «لندن شیپینگ ویک» و کمیته اروپایی فوناسبا (ایکاسبا) نیز عضو کمیته «بروکسل شیپینگ ویک» است.
–    به همان صورتی که فعالیت فوناسبا در زمینه گسترش و حفاظت از  منافع نمایندگی های کشتیرانی بین المللی و جامعه بروکر هاست، فوناسبا حمایتی مستقیم از شرکت های عضو خود در دعاوی و یا مناقشات با نهادها و مقامات ملی دارد. این حمایت از روش های مختلفی انجام می شوداز جمله ارائه شواهدی از بهترین عملکرد بین المللی و کنوانسیون های پذیرفته شده و بحث های مستدل در حمایت از موضع شرکت و یا انجمن عضو فوناسبا.
–    یک شرکت و یا یک انجمن عضو فوناسبا همچنین می تواند در گسترده اعضای فوناسبا از دیگر اعضای این کمیسون راهنمائی هایی را برای اطلاع و حمایت از فعالیت های آنها دریافت کند.
–    نظرسنجی هایی در مورد مسائل بخصوص میان اعضای فوناسبا انجام شده و نتایج آن برای راهنمایی عمومی در وب سایت این فدراسیون منتشر می شود.

فوناسبا همچنین رویدادهایی را به شرح زیر برای اعضای خود ترتیب می دهد

مهمترین رویداد فوناسبا برای اعضا نشست سالانه آن است که در کشورهای عضو برگزار می شود و معمولا میان اروپا و سایر نقاط جهان تغییر می کند. این رویداد شامل نشست سه کمیته فوناسبا نیز می شود. نشست سالانه عمومی فدراسیون و سمینار که اغلب در مورد موضوعات محلی و یا اینکه موضوعی دریایی است که از سوی انجمن محلی ترتیب داده شده است. نشست سالانه همچنین این فرصت را برای اعضای خود فراهم می کند تا با سایر اعضای دیدار کرده و نقطه نظرات خود را به اشتراک بگذارند. یک برامه جذاب اجتماعی نیز در این نشست ارائه می شود.
–    فوناسبا هرساله سمیناری را نیز برگزار می کند که این سمینار یا در بروکسل و یا در دیگر مراکز دریایی اروپایی برگزار می شود. این سمینار فرصتی است تا شرکت کنندگان درباره موضوعات روز دریایی اروپا با حضور نمایندگانی از کمیسیون اروپا، مقامات محلی دریایی و سایرین برگز می شود بحث و رایزنی کنند. این سمینارها فقط محدود به اعضای فدراسیون می شود که اجازه می دهد تا حاضرین به طور صریح نقطه نظرات خود را به اشتراک بگذارند. از سال 2015 بخش های مشخصی از برنامه سمینار به روی دیگر سازمان ها گشوده شده در نتیجه پرداختن به موضوعات سمینارگسترش یافته و امکان بحث های بیشتر ی را می دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments