امضای قراردادهای میلیاردی در چابهار/ بدقولی هندی ها بی تاثیر است

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان از امضاء قراردادهای جدید سرمایه گذاری در بندر چابهار در سال جاری خبر داد و گفت: این قراردادها به ارزش 55 میلیارد تومان تا پایان فروردین ماه امضاء می شود.

به گزارش سی نیوز، «سیاوش رضوانی» با اعلام این خبر، موضوع این قراردادها را سرمایه گذاری در ساخت انبارهای سرپوشیده مکانیزه، صادرات قیر و ترانزیت سوخت از بندر چابهار اعلام کرد و گفت: علاوه‎بر این، امضاء قرارداد سرمایه‎گذاری در بخش بانکرینگ و همچنین ساخت تاسیسات بازیافت مواد زائد کشتی‎ها در بندر چابهار در دستور کار قرار دارد که امیدواریم در سال جاری محقق شود.

وی در مورد سرمایه‎گذاری هند در فاز یک طرح توسعه بندر چابهار نیز بیان کرد: پیش نویس نهایی قرارداد سرمایه‎گذاری هند در بندر چابهار که قرار است بین شرکت آریا بنادر ایرانیان و یک شرکت هلدینگ هندی به ارزش 85 میلیون دلار منعقد گردد، پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی، آماده شده و انتظار می رود در اردیبهشت و یا خرداد ماه امسال امضاء شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با اعلام این موضوع  به مارین تایمز در ادامه با تاکید براینکه برای اجرای طرح توسعه بندر چابهار منتظر هندی‌ها نمانده‎ایم، اضافه کرد: درست است که سرمایه‎گذاری هند در بندر چابهار یک فرصت تلقی می شود اما محقق نشدن این سرمایه‎گذاری، خلل و تاخیری در اجرای طرح توسعه بندر چابهار ایجاد نخواهد کرد همچنانکه هم اکنون اجرای فاز یک این طرح با پیشرفت 70 درصدی در حال اجراست ضمن اینکه علاوه بر آماده سازی زیرساخت ها ،اقدامات لازم نیز برای خرید تجهیزات این فاز در دستور کار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اختصاص 331 میلیون دلار به خرید تجهیزات مورد نیاز بندر چابهار از سوی دولت افزود: صرفنظر از برنامه سرمایه گذاری هندیها، ما برای پیشبرد طرح توسعه بندر چابهار اقدامات و برنامه ریزی های لازم را برای خرید و تامین تجهیزات فاز یک این طرح شامل گنتری‎کرین‎ها، جرثقیل‎های ساحلی و محوطه‎ای، ترانس‎تینر، ریچ استاکر، کشنده‎ها، لایروب ها و یدک‎کش ها انجام داده ایم به طوری که پیش بینی می کنیم بخشی از این تجهیزات که خرید آنها زمان بر نیست، تا شهریورماه امسال خریداری و تامین شود.

مدیرکل بنادرو دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در حال حاضر تنها از 80 درصد ظرفیت دو و نیم میلیون تنی بندر چابهار استفاده می شود، افزود: امیدواریم در سال جاری این ظرفیت به طور کامل استفاده قرار گیرد. وی مجموع سرمایه گذاری سازمان بنادر و دریانوردی در طرح توسعه بندر چابهار تاکنون را 300 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هر چند تناژ و عملکرد این بندر در سال 93 و 94 نسبت به سال های 91 و 92 با رشد بهتری همراه بوده است، اما هنوز برای ما راضی کننده نیست.

این در حالیست که مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اسفند ماه پارسال از کاهش حدود 200 هزار تنی عملیات تخلیه و بارگیری در بندر چابهار در سال 1394 در مقایسه با مدت مشابه سال 1393 به دلیل کاهش واردات گندم از طریق بندر چابهار خبر داده بود.

لازم به ذکر است بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است که در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته و به علت موقعیت استراتژیک و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی میتواند جایگاه ویژه ای در مبادلات تجاری بین المللی ایران داشته باشد.

از سوی دیگر، این بندر به علت نزدیکی به افغانستان و بخشی از کشورهای آسیای میانه واقع در شرق دریای خزر، در صورت اتصال به شبکه ریلی کشور، اهمیت ویژه ای در ترانزیت کالا در قالب کریدور شمال-جنوب خواهد یافت و در عین حال به علت مجاورت با مسیرهای اصلی تردد خطوط کشتیرانی بین المللی از فرصت تبدیل شدن به یکی از بنادر کانونی منطقه برای ترانشیپ کانتینر برخوردار است.

بندر چابهار که در جنوب استان سیستان و بلوچستان واقع شده، با قرار داشتن در کنار دریای عمان از دیر باز کانون داد و ستد و تجارت و دریانوردی ایرانیان بوده ولی هرگز نتوانسته به جایگاهی که از آن انتظار میرود دست یابد و به یکی از افسوس های بزرگ تاریخ حمل و نقل دریایی ایران تبدیل شده است. طی پانزده سال گذشته، دولت هند به طور مستمر علاقه خود را برای سرمایه گذاری در بندر چابهار اعلام نموده ولی با وجود گذشت قریب به 15 سال این سرمایه گذاری به حقیقت نپیوسته است و موضوع همچنان به وعده و وعید موکول شده است.

زمانیکه بندر چابهار برای بهره برداری جدی در عرصه تجارت بین المللی آماده شود باید در اندیشه رقابت با بندر گوادری باشد که با سرمایه گذاری جدی و مشترک چین و پاکستان و به کارگماری ترمینال اپراتور بین المللی صاحب نام به عنوان بندر کلیدی کریدور “عبور” در کشور پاکستان و در همسایگی چابهار در حال شکل گیری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments