افزایش قیمت سوخت، هزینه حمل و نقل دریایی را بالا می‌برد

دبیر اتحادیه مالکان کشتی ایران با بیان آنکه با افزایش قیمت سوخت، هزینه تمام شده حمل و نقل دریایی افزایش می‌یابد، گفت: از آنجا که 60 درصد هزینه‌های حمل و نقل کالا در دریا مربوط به سوخت می شود، هرچه قیمت آن رشد یابد، دیگر هزینه‌های تمام شده حمل کالا در دریا نیز رشد می‌یابد.
به گزارش سی نیوز، حسن تیمورتاش با اشاره به تبعات افزایش قیمت بنزین و گازوییل بر حمل و نقل عمومی، افزود: ما نمی‌توانیم قیمت سوخت را افزایش دهیم و انتظار داشته باشیم که هزینه‌های حمل کالا در دریا افزایش نیابد، به خصوص آنکه تحریم‌های ناعادلانه غرب علیه کشورمان سبب شده مالکان کشتی‌های بخش زیادی از درآمدهای خود را از دست بدهند و برای حمل بار در بنادر جنوبی کشور زمان زیادی را منتظر بمانند.
او ادامه داد: موضوع سوخت برای فعالان در حمل و نقل دریایی اهمیت زیادی دارد چراکه افزایش نرخ سوخت بر هزینه‌های تمام شده مالکان کشتی تاثیر می‌گذارد.
تیمورتاش معافیت مالیاتی و کاهش هزینه‌های بیمه کشتی‌ها را از مهمترین اقدامات صورت گرفته از سوی این اتحادیه برشمرد و افزود: با برنامه ریزی مناسب و برگزاری جلسات مختلف با شرکت‌های بیمه هزینه‌های شناورها در این حوزه کاهش یافته اما درصدد هستیم کشتی‌هایی که در مناطق آزاد به ثبت می رسند همانند فعالان تجاری در این مناطق از پرداخت مالیات معاف کنیم.
وی گفت: به همین منظور با دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور مکاتبات لازم انجام شده و قصد داریم با برگزاری جلسات حضوری مساله معافیت مالیاتی مالکان شناورهای دریایی این اتحادیه را حل و فصل کنیم.
این در حالی است که معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت گفته است: با وجود افزایش نرخ سوخت، هزینههای حمل و نقل تجاری تغییری نمی‌کند.
ولی الله افخمی راد درخصوص افزایش نرخ سوخت بر هزینه‌های حمل و نقل، افزود: رشد قیمت سوخت جزئی بوده و به طور حتم تاثیر زیادی بر بخش حمل و نقل ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments