افزایش قیمت سوخت، سهم تجارت ایران در خزر را کاهش می‌دهد

نتیجه تبدیل تجارت دریای خزر از نظام ترجیحی به رقابتی موجب خروج کشتی‌های با پرچم ایران و کاهش تعداد ناوگان ایرانی در دریای خزر می‌شود و میزان حاکمیت ما در این دریا را با چالش مواجه می‌کند.
به گزارش سی نیوز، مدیر عامل کشتیرانی دریای خزر با بیان مطلب بالا افزود: هیچ کس با حذف یارانه‌ها حتی یارانه سوخت مخالف نیست اما این واقعیت‌ها نباید نادیده گرفته شود که رقبای ما در دریای خزر مالک کشتی‌هایی هستند که مصرف سوختشان با مصرف سوخت کشتی‌های ما یکسان نیست.
علی اکبر غنجی با اشاره به فضای رقابتی بسیار سنگین ناوگان دریایی ایران با ناوگان روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان به مانا گفت: این کشورها اقتصادهای نوظهوری دارند که بعد از فروپاشی روسیه سابق در سال‌های گذشته به ثروت‌های هنگفتی دست پیدا کرده‌اند و دارای قدرت مالی بسیاری برای کمک به خطوط کشتیرانی خود هستند.
وی ادامه داد: اگر چه اقتصاد کل کشور و خزانه دولت می‌خواهد جلوی هزینه‌های اضافه و قاچاق سوخت را بگیرد اما باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد که در دریای خزر خطوط کشتیرانی و حتی تجارت دارای یک نظام ترجیحی است و نه رقابتی.
غنجی تصریح کرد: در دریای خزرخطوط ایرانی نسبت به مسیرهای دیگر ترجیح بهتری دارد و اگر به جای این ترجیح، رقابت مورد توجه قرار گیرد قطعا ما نمی‌توانیم رقابت کنیم و ممکن است تجار ایرانی از سایر مسیرهای حمل و نقلی استفاده کنند.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با اشاره به سنتی بودن فعالیت تجار در شمال ایران گفت: این تجار سنتی هیچگاه از نظام‌های جهانی پیروی نکرده اند و معمولا هم مورد حمایت بوده‌اند. حال اگر این حمایت به ناگاه از خطوط کشتیرانی برداشته شود فعالیت تجار تحت تاثیر قرار می گیرد و اگر ما نتوانیم با نرخ کمترو بهینه به آنها سرویس بدهیم تجار چاره‌ای جز توقف فعالیت ندارند.
وی با بیان اینکه 35 درصد هزینه ناوگان را سوخت آن تشکیل می‌دهد، افزود: در حال حاضر یک شبه سوخت نیمه یارانه ای از 500 تومان به 1500 تومان و یا به گفته مدیر شرکت پخش و فرآورده شرکت نفت گیلان به 1900 تومان و چهار برابر افزایش یافته است که قطعا بر حمل و نقل دریایی و تجارت دراین منطقه تاثیرات منفی خواهد گذاشت.
غنجی با اشاره به اثرات قیمت سوخت بر بنادرشمالی گفت: هدف از سرمایه گذاری در بنادر کشور تخلیه و بارگیری دهها میلیون تن کالای وارداتی و صادراتی بوده است و حتی ورود ناوگان خارجی هم بر اساس تجارت ترجیحی است و چنانچه  برای تاجر صرفه اقتصادی نداشته باشد بنادر کشور در شمال هم با چالش مواجه می شوند.
وی با تاکید برمنطقه ای بودن بازار دریای خزر ادامه داد: حتی اگر می خواهیم برای کمک به اقتصاد کشور قوانین داخلی را بر مبنای اقتصاد جهانی قرار دهیم باید به اولویت منطقه‌ای این دریا توجه کنیم چراکه در غیر این صورت رقبای منطقه‌ای در دریای خزر از فرصت ها به خوبی استفاده می‌کنند.
مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر گفت: دولت باید به کشتیرانی در دریای خزر به طورعام و به ناوگان ملی کشتیرانی دریای خزر به طور خاص نگاه ویژه ای داشته باشد، همانطور که تاکنون هم داشته است.
غنجی با بیان اهمیت تقویت حاکمیت پرچم در دریای خزر اظهار داشت: مسلما میزان سوخت مصرفی در دریای خزر عدد چالش برانگیزی در اقتصاد کشور نخواهد بود و با توجه به بسته بودن شریان‌های بین المللی در این دریا قاچاق سوخت مانند دریای جنوب وجود ندارد.
وی با اشاره به فضای نگران کننده حاکی از افزایش قیمت سوخت در میان مالکین شناورها در دریای خزر گفت: اکثر مالکین از افزایش قیمت سوخت بسیار نگران هستند و این نگرانی برای اقتصاد دریای خزر اثر گذار است.
غنچی با بیان سهم بالای کشتیرانی ها و تجارت دریایی در میزان اشتغالزایی در مناطق شمالی کشور افزود: اگر این صنایع نباشند مطمئنا رشد بیکاری در گیلان و مازندران افزایش پیدا می‌کند.
او با بیان لزوم مشاوره فعالان سیستم اقتصادی کشور با صنعت دریا و فعالان بخش دریایی اضافه کرد: در صورت تبدیل تجارت دریای خزر از نظام ترجیحی به رقابتی سایر کشورهای حوزه دریای خزر با مشکل کمتری مواجه خواهند شد زیرا آنها به راحتی ناوگان خود را از ولگا خارج کرده و در دریای سیاه و یا حتی در مسیر ولگا تجارت می کنند. اما نتیجه این کار برای ما خروج کشتی های با پرچم ایران و کاهش تعداد ناوگان ایرانی در دریای خزر خواهد بود که میزان حاکمیت ما در این دریا را با چالش مواجه می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments