افزایش رشته‌های دریایی دانشگاه چابهار

رئیس دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با اشاره به اینکه فعالیت‌های بین رشته‌ای با نگاه به دوره‌های تحصیلات تکمیلی از اهداف و برنامه‌های این دانشگاه است، گفت: هم اکنون رشته‌ای مرتبط با علوم دریایی در سه دانشکده علوم دریایی، مهندسی دریا و مدیریت و علوم انسانی دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار تدریس می‌شود.
امین بهزادمهر درباره رشته‌های این دانشگاه افزود: در دانشکده مهندسی دریا گروه‌های آموزشی دریانوردی، مهندسی کشتی، مهندسی مخابرات و الکترونیک دریایی، مهندسی معماری کشتی و مهندسی عمران فعالیت می‌کنند. همچنین در دانشکده مدیریت و علوم انسانی گروه‌های آموزشی، مدیریت بازرگانی دریایی، زبان انگلیسی و اقتصاد دریا و رشته‌های مرتبط با شیلات، زیست‌شناسی دریا و اقیانوس‌شناسی و شیمی دریا به دانشجویان تدریس می‌شود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه صیانت و بهره‌برداری پایدار از منابع دریایی یک اصل مهم در توسعه کشور است، زمینه‌های تخصص مرتبط و فعالیت‌های بین رشته‌ای با نگاه به دوره‌های تحصیلات تکمیلی از اهداف و برنامه‌های این دانشگاه است که در همین راستا تجهیز و ارتقاء کیفیت خدمات آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و جذب اعضای هیات علمی مرتبط و با کیفیت عالی در دستور کار است.
بهزادمهر گفت: در زمینه‌هایی نیز همکاران ما به ویژه در دانشکده علوم دریا در حال تعریف رشته‌های جدید و تدوین سرفصل‌های آنان برای معرفی به وزارت علوم و دیگر دانشگاه‌ها هستند.
وی در خصوص عملکرد دانشگاه چابهار در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های دریایی کشور گفت: این دانشگاه با نگاه به توسعه کیفی سعی داشته تا همواره چه در مقوله آموزشی و چه در مقوله پژوهشی و فناوری به صورت هدفمند گام بردارد. بر این اساس شاخص‌ها و ارزیابی های انجام شده توسط موسسات مسئول در خارج از دانشگاه بیانگر رشد کیفی مناسب دانشگاه است.                                        وی تاکید کرد: با وجود رشد کیفی صورت گرفته، اعتقاد دارم تا رسیدن به شرایط مطلوب به خصوص در حوزه های فناوری و کارآفرینی کارهای زیادی باید انجام شود.  همچنین اگر دنبال توسعه دریا محور هستیم باید به صورت هدفمند به تعیین ظرفیت ها و اهداف دست یافتنی و با ارزش افزوده بالا در دریا پرداخته شود، سپس تمامی ظرفیت‌های علمی و فناوری کشور به صورت کاملاً هدفمند و با ماموریت ویژه در آن سرفصل ها ورود کنند.
بهزادمهر با بیان اینکه برهمین اساس رشته های دریایی دانشگاه چابهار افزایش می یابد، گفت: لازم است منایع مالی و انسانی به خصوص برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کار گرفته شوند. به این ترتیب با انجام این اقدامات از سوی مسوولان در راستای ارتقای هر چه بیشتر علوم دریایی در کشور خواهیم توانست با کشورهای پیشرو در این زمینه رقابت کنیم.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.