کاهش تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی در چابهار

رئیس امور بندری چابهار با بیان اینکه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در این بندر، در چهار ماه نخست امسال 20 درصد کاهش داشته است، گفت: پارسال 494 هزار و 405 تن کالای نفتی از بندر چابهار تخلیه و بارگیری شد اما امسال این میزان 396هزار و 446 تن بوده است.
به گزارش سی نیوز، مجتبی محمد زاده با اشاره به تخفیف‌های بندر چابهار افزود: این بندر اکنون 30درصد در حقوق و عوارض کانتینری، 75درصد در خدمات انبارداری و 30درصد درتعرفه باربری کالاهای غیرکانتینری برای صاحبان کالا و شناورهای دریایی تخفیف اعمال می‌کند تا انگیزه لازم برای خطوط کشتیرانی و صاحبان کالا برای انتقال کالاهای خود به بندر چابهار ایجاد شود.
وی اضافه کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی از این بندر با اعمال تخفیف‌های بندری برای صاحبان کالا و مالکان شناورهای دریایی صادرات کالاهای غیر نفتی، در چهارماه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 96درصد رشد داشت. چراکه پارسال در مجموع 29هزار و 242 تن کالای غیر نفتی از بندر چابهار به خارج از کشور صادر شده اما امسال مقدار آن به بیش از 57 هزار و 279 تن افزایش یافته است.
محمدزاده با اشاره به اینکه آمارها نشان می‌دهد واردات کالاهای غیرنفتی در این بندر، در 4 ماه نخست امسال 7 درصد کاهش داشته، گفت: سال 93 کشتی‌های فله با 157هزار و 458 تن کالای فله‌ای در این بندر تخلیه کرده‌اند در حالیکه در چهار ماه نخست امسال این مقدار به 176هزار و 157تن رسیده است.
به گفته وی، در چهار ماه نخست سال گذشته در مجموع 12هزار و 10کانتینر در این بندر تخلیه و بارگیری شد در حالی که این میزان در امسال به 11هزار و 40 کانتینر رسیده‌است.
رئیس امور بندری چابهار با بیان اینکه برای ارائه خدمات بندری نیازمند استفاده از تجهیزات مورد نیاز بسیار ضرورت دارد، ادامه داد: به همین منظور در صددیم تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری کنیم. البته بخشی از این تجهیزات توسط یک شرکت هندی به میزان 85 میلیون دلار تامین می‌شود.
او از اتصال سیستم‌های گمرک بندر چابهار به سیستم‌های عملیاتی چابهار خبر داد و افزود: اقدامات مورد نیاز در این زمینه انجام شده و تا پایان شهریور 1394 این دو سیستم برای تبادل اطلاعات به صورت دیجیتالی به یکدیگر متصل می‌شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments