ارائه 2 لایحه دریایی از سوی دولت به مجلس

لوایح «تصویب مقررات بین المللی جلوگیری از تصادم در دریا»، و «تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتیها» توسط رئیس جمهور به مجلس ارائه شد.

به گزارش سی نیوز، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، لایحه «تصویب مقررات بین المللی جلوگیری از تصادم در دریا» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: نظر به اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران به موجب قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مربوط به مقررات بین المللی جلوگیری از تصادم در دریا مصوب ١٩٧٣، به کنوانسیون یاد شده ملحق شده است و طبق بند ٥ ماده ٦ کنوانسیون مذکور، اصلاحیه های این کنوانسیون برای تمام دولت های عضو که در موعد مقرر به اصلاحیه اعتراض نکرده اند، از طریق پذیرش ضمنی لازم الاجرا و جایگزین مقررات قبلی می شود، با توجه به اصلاح کنوانسیون یادشده و ضرورت تصویب موضوع در مجلس شورای اسلامی، این لایحه برای طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

در مورد لایحه دوم نیز اعلام شده است که  رئیس جمهوری لایحه «تصویب اصلاحات ضمایم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتیها١٩٣٧(مارپل ٧٨,١٩٧٣) مصوب ١٣٨٠ ­و الحاقات و اصلاحات بعدی آن(موضوع قطعنامه های شماره (٦٦ )» الف ١٠٧٠ (٢٨) و ٢٦٦ (٦٨) ٬٢٥٨ (٦٧) ٬٢٥٧ (٦٧) ٬٢٥٦ (٦٧) ٬٢٤٧ (٦٦) ٬٢٤٦ رابرای انجام تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

در مقدمه توجیهی این لایحه آمده است: کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها در سال ١٩٧٣ میلادی با برگزاری کنفرانس بین المللی آلودگی دریا توسط سازمان بین المللی دریانوردی به تصویب رسید. این کنوانسیون که بعدا توسط پروتکل ١٩٧٨ اصلاح و به طور اختصار تحت عنوان «مارپل ٧٨,١٩٧٣ «از آن یاد می شود٬ شامل مقررات و ویژگی های کاربردی مهمی در خصوص ساختمان کشتی ها٬ بنادر و تجهیزات آنها به منظور جلوگیری از آلودگی دریا است.

دولت جمهوری اسلامی ایران با تصویب مجلس شورای اسلامی در سالهای ١٣٨٠ و ١٣٨٧ به ترتیب به کنوانسیون بین المللی یاد شده و شش ضمیمه آن ملحق شده است که اخیرا ضمایم کنوانسیون یادشده مجددا مورد اصلاح قرار گرفته است. لذا در اجرای اصول ٧٧ و ١٢٥ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این لایحه برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments