ابراز تمایل آلمان ها برای حضور در حمل و نقل و ترانزیت دریایی

وزیر حمل و نقل آلمان در دیدار با وزیر راه و شهرسازی ایران، از تمایل آلمان ها برای حضور در حمل و نقل و ترانزیت دریایی ایران خبر داد.

به گزارش سی نیوز، «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در سفر اخیر خود به آلمان از سازمان‌ها و موسسات شاخص این کشور بازدید کرد. وی در این سفر از وزارتخانه همتای خود در برلین نیز بازدید به عمل آورد و با وزیر این وزراتخانه به گفت‌وگو نشست.

مقام آلمانی در این دیدار گفت: اطلاع دارم که همکارم از وزارت اقتصاد چند هفته پیش از ایران دیدار کرد. بنابراین شما می‌دانید که ما علاقه بسیاری به فعالیت در زمینه حمل و نقل داریم و به نظرم این حوزه‌ برای شما نیز اهمیت دارد. رشد اقتصادی کشور شما در حال افزایش است و بنابراین ما می‌توانیم در زمینه پروژه‌هایی که شمارشان روبه فزونی است، با یکدیگر همکاری کنیم.

وزیر راه وشهرسازی ایران در پاسخ وی چنین بیان داشت: اجازه بدهید توضیحی درباره برنامه‌هایی که داریم و همچنین ارتباطاتی که با آلمان داشتیم، بدهم. وزارتخانه ما مثل وزارتخانه شما همه حوزه‌های حمل و نقل شامل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی را دربرمی‌گیرد.

آخوندی با اشاره به این که برای راه آهن تهران-تبریز به طول ۷۰۰ کیلومتر با زیمنس در حال مذاکره هستیم، گفت: هم‌زمان در ارتباط با بحث صنعت ریلی ما بحث نوسازی واگن‌ها و ناوگان را داریم که هم شامل واگن‌های مسافری و هم واگن‌های باری می‌شود. در این باره هم با زیمنس مذاکرات مفصل داشتیم و هم با ایتالیایی‌ها. برای بهبود مدیریت در حوزه حمل و نقل ریلی با «دویچه بان» هم یک تفاهم‌نامه منعقد شده است.

در حوزه حمل و نقل جاده‌ای هم اقداماتی بسیار گسترده در دست اجرا است. اصلی‌ترین بحث ما تکمیل ارتباطات با شبکه‌های بین‌المللی است تا به تمام کشورهای منطقه مرتبط شویم.

وزیر راه و شهرسازی ایران افزود: در حوزه جاده‌ای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را داریم؛ اعم از ناوگان باری و مسافری. پروژه‌ای داریم برای نوسازی ۶۵۰۰۰ کامیون که در این زمینه با شرکت‌ها و کشورهای مختلفی مذاکره کردیم از جمله با فولکس واگن آلمان.

آخوندی در حوزه دریایی با اشاره به این که آخرین پروژه‌ای که باید از آن یاد کند بحث توسعه بنادر ایران است؛ گفت: بندر هرمزگان بیش از ۸۰ میلیون تن ظرفیت در سال دارد. در فاز دوم این بندر پلتفرم آن آماده شده و برای خرید تجهیزات هم توافق کرده‌ایم. و یک بخش سومی دارد که کشورهای مختلف و شرکت‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی کرده‌اند که آلمان هم از جمله انهاست.

پروژه دیگر پروژه توسعه بندر چابهار است که در دریای عمان گسترش می‌یابد و هند و چین تاکنون علاقه‌مندی خود را برای ورود به این حوزه ابراز کرده‌‌اند.

آخوندی گفت: اما بحثی که در حوزه دریایی داریم عمدتا حمل و نقل ترکیبی است. با توجه به اینکه بیشتر کشورهای همسایه ما تنها در حوزه خشکی واقع شده‌اند و به آب‌های آزاد دسترسی ندارند،‌ علاقه‌مند هستیم که دسترسی به دریا را به آنها بدهیم. از این رو یکی از محورهای رقابتی و مزیت‌هایی که ما می‌توانیم مطرح کنیم بحث حمل و نقل دریایی و ترانزیت از ایران است.

وزیر راه و شهرسازی ایران افزود: برای حمل و نقل دریایی و ترانزیت هم پیشنهادهای بسیار زیادی دریافت کرده‌ایم. همین امروز هم با مجموعه‌ای از شرکت‌های آلمانی که در حوزه دریایی فعالیت می‌کنند بحث‌های مفصلی داشتیم و به آنها پیشنهاد دادیم که اگر می‌خواهند وارد ایران شوند و برای خود جایگاهی در حوزه لجستیک در ایران داشته باشند؛ چه لجستیک دریایی چه لجستیک ترکیبی، و چه ترانزیت ما کاملا حاضریم به آنها کمک کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments