مزایای کانال سوئز برای ایران و جاده ابریشم

موسسه تحقیقاتی برایمار انگلیس افتتاح کانال سوئز را واقعه پرسودی برای پروژه جاده ابریشم به عنوان خط ارتباطی میان ۶۰ کشور دنیا و به ویژه ایران دانست و تاکید کرد: پروژه راه ابریشم، ایران و بازار پالایشگاههای در حال رشد هندی از جمله بزرگترین ذی نفعان آغاز به کار کانال جدید سوئز هستند.
به گزارش سی نیوز به نقل از مانا، این موسسه افزود: این مهم به ویژه در بخش انرژی و با توجه به نیاز روزافزون به این بخش در اقصی نقاط دنیا اهمیت ویژه‌ای دارد و در این میان ایران به عنوان صادر کننده مهم انرژی علاوه بر حفظ مشتریان آسیایی خود پس از لغو تحریم‌ها راه‌های جدیدی را برای صادرات پیش روی خود دارد که از آن جمله می‌توان به فعالیت دوباره مشتریان قدیمی این کشور در اروپای جنوبی برای نفت خام ایران اشاره کرد که انتقال آن از طریق کانال سوئز با سهولت بیشتری انجام می‌شود.
سخنگوی این موسسه تحقیقاتی در اولین کنفرانس جهانی کانال سوئز در کایرو گفت: در دهه های ۷۰ و۸۰ میلادی نفت خام خاورمیانه راهی غرب می‌شد اما این روند در قرن حاضر تغییر کرده و محصولات پالایشگاهی خاورمیانه در حال حاضر پاسخگوی شرق هستند. پالایشگاه‌های خاورمیانه‌ای نه تنها نیاز کشورهای اطراف خود را تامین می‌کنند بلکه پا را فراتر نهاده و به صادرات محصولات نفتی به اقصی نقاط دنیا اقدام کرده اند که تجارت پرسودی برای این کشورها محسوب می‌شود.
پتروپولس ادامه داد: شمال شرق آسیا در حال حاضر در حال تولید گازوئیل هستند که به زودی راهی غرب می شود. بازیگران اصلی این صحنه در حال حاضر اقدام به سفارش ساخت افراماکس و سوئزماکس‌های  جدید کردند که با گذر از کانال سوئز گازوئیل تولیدی را از پالایشگاه‌ها در ژاپن و کره جنوبی به غرب می‌رسانند.
وی از رشد چشمگیر صنعت LNG سخن به میان آورد که بخش خصوصی هند با تکمیل پروژه های پالایشگاهی خود نقش بسزایی در این امر ایفا می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.