مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: هیچ نهادی نمی‌تواند ایران را از مراودات دریایى و تجاری محروم کند

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه فعالیت کشتیرانی تجاری کشور عادی است، گفت: به ‌رغم حوادث دریایی و تحولات منطقه اى اخیر هیچ اعلامی از سوی کشتیرانی‌های مختلف خارجی، مبنی بر عدم تردد در آب‌ها و بنادر ایران صورت نگرفته و هیچ ترددی نیز متوقف نشده است.

به گزارش سی نیوز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانى سازمان بنادر و دریانوردى، محمد راستاد در حاشیه گرامیداشت روز جهانی هیدروگرافی با اشاره به این‌که هیدروگرافی نقش بسیار مهمی در ایمنی دریانوردی و توسعه پایدار دارد، گفت: طبیعتا جمهوری اسلامی ایران نیز اقدامات گسترده‌ای برای ارتقا نقش‌آفرینی در این حوزه انجام داده است و خوشبختانه در عرصه بین‌المللی یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار سازمان بین‌المللی هیدروگرافی محسوب می‌شود.

عضویت ایران در سازمان بین‌المللی هیدروگرافی از سال ١٣٢٠

راستاد ادامه داد: از سال ۱۳۲۰ ایران به عضویت سازمان بین‌المللی هیدروگرافی درآمده و در حال حاضر جزو ۳۰ کشور شورای مرکزی سازمان بین‌المللی هیدروگرافی است و اخیراً هم به عنوان رئیس کمیسیون منطقه‌ای هیدروگرافی که در برگیرنده کشورهای ساحل خلیج فارس و دریای عمان است منصوب شده که این ریاست، تحت عنوان کمیسیون منطقه‌ای بوده و تا سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه دارد.

وی با اشاره به این‌که از سال ۱۳۸۴ با شکل‌گیری کمیته‌های هیدروگرافی با مسئولیت سازمان بنادر و دریانوردی و عضویت سازمان جغرافیایی ارتش، سازمان نقشه‌برداری و ستاد کل نیروهای مسلح اقدامات بسیار خوبی برای تهیه نقشه‌های دریایی که مورد استفاده ناوگان ملی و بین‌المللی بوده، انجام شده است، گفت: تاکنون ۷۶ سلول نقشه الکترونیکی دریایی توسط کمیته هیدروگرافی تهیه و تولید و در سطح بین‌المللی منتشر شده است.

 

درآمدزایى از فروش نقشه هاى دریایى

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان این‌که انتشار این نقشه‌ها به تعداد ۲۲۷ هزار مورد بوده و شرکت‌های کشتیرانی دنیا این نقشه‌ها را خریدارى کرده‌اند، اظهار کرد: درآمد حاصل از فروش این نقشه‌ها معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بوده و بناست برای تولید و انتشار نقشه‌ها به صورت کاغذی از طریق ناشرین بین‌المللی نیز اقدام شود.

اهمیت و تاثیرگذارى ایران در حوزه کشتیرانی تجاری دنیا

راستاد با تاکید بر این‌که همه این برنامه‌ریزی‌ها در راستای اهمیت و تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در حوزه کشتیرانی تجاری در دنیاست، بیان کرد: قصد داریم نقش‌آفرینی کشور در حوزه تهیه نقشه‌های دریایی را ارتقا دهیم و به واسطه نیروهای متخصص و توانمند داخلی و جایگاه مطلوب در عرصه بین‌المللی هیدروگرافی بتوانیم بیش از گذشته در مجامع بین‌المللی نقش‌آفرینی کنیم و به میزان بیشتری از نقشه‌های دریایی دست یابیم.

وى در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که آیا حوادث اخیر دریایی و تحولات منطقه اى به ویژه سقوط پهپاد جاسوسی آمریکایی در منطقه، موجب اعلام موضع شرکت‌های کشتیرانی مبنی بر عدم تردد در آب‌های ایرانی شده است یا خیر؟ تصریح کرد: خیر؛ تاکنون مطابق حوادث اخیر هیچ یک از شرکت‌های کشتیرانی مختلف خارجی اعلام نکرده‌اند که به واسطه این تحولات به آب‌ها و بنادر ایران تردد نمی‌کنند و هیچ‌گونه توقفی نیز در بخش تردد ها صورت نگرفته است.

فعالیت کشتیرانی تجاری در بنادر بازرگانی ایران در حال انجام است

وی ادامه داد: خوشبختانه کشتیرانی تجاری در بنادر بازرگانی کشور در حال انجام فعالیت است و طی سال جاری توانسته‌ایم در حوزه واردات غیرنفتی رشدی بالغ بر ۱۹ درصد را تجربه کنیم و در حوزه صادرات غیرنفتی نیز از نظر وزنی کماکان دو برابر واردات غیرنفتی صادرات داشته‌ایم.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷ میلیون تن صادرات غیرنفتی مدنظر قرار گرفته و روند فعالیت ناوگان تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران نیز تحت مالکیت شرکت‌های ایرانی روند مطلوبی است.

راستاد با تاکید بر این‌که با توجه به ظرفیت‌های دریایی و بندری ایران، هیچ شخص و جایگاهی نمی‌تواند کشور ما را از فعالیت‌های تجارى و مراودات دریایى محروم کند، اظهار کرد: در سال گذشته نیز توانستیم بالغ بر ۱۳۵ میلیون تن در بنادر تجاری و جمعاً ۲۶۵ میلیون تن مراوده دریایی داشته باشیم و به نظر می‌رسد با توجه به میزان فعالیت‌ها طی سه ماهه ابتدایی سال جاری صرفه‌نظر از تهدیدات و اقداماتی که برای ایجاد انسداد توسط دشمن انجام شده است، روند فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهیم.

 

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.