رشد اقتصادی نیمه نخست امسال، منفی ۰/۵ درصد است

نرخ تورم

رئیس اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد که رشد اقتصادی نیمه اول امسال منفی نیم درصد شده است.

 به گزارش سی نیوز، مسعود خوانساری در دومین نشست راهکارهای عبور از بحران رکود برای اقتصاد ایران با بیان اینکه در دولت گذشته شاهد ریخت و پاش‌های بی‌مورد بودیم، افزود: درآمد سالانه دولت به دلیل کاهش قیمت نفت به ۲۵ میلیارد دلار کاهش یافته و این باعث ایجاد رکود در کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه اثر توافق هسته‌ای بر اقتصاد کشور را در سال آینده خواهیم دید، افزود:‌ نمی‌توان تأثیرات این توافق را در سال جاری مشاهده کرد.

او با اشاره به اینکه متاسفانه هزینه‌های اضافی ویژه‌ای به دولت کنونی به ارث رسیده است، گفت:‌ در مدت گذشته از سال جاری مبلغی معادل ۲۲ هزار میلیارد تومان یارانه از طریق دولت پرداخت شده، اما بودجه عمرانی کشور معادل ۸ هزار میلیارد تومان است و دولت به پیمانکاران بدهکار باقی مانده است.

رئیس اتاق تهران با بیان اینکه نرخ ارز در این مدت تغییر خاصی به خود ندیده است، گفت: دلار آزاد ۳۶۰۰ تومانی که با ۲ دوره تورم ۴۰ و ۲۰ درصدی مواجه شده است، همچنان ۳۵۰۰ تومان عرضه می‌شود.

وی تأکید کرد:‌ به نظر می‌رسد اگر این روند ادامه یابد، شرایط ناراحت کننده سالهای ۹۰ و ۹۱ دوباره تکرار خواهد شد.

خوانساری با اشاره به عدم تغییر قیمت حامل‌های انرژی در یکی دو سال اخیر، گفت:‌ این شرایط به دولت فشار وارد می‌کند و باعث می‌شود دولت نیز از طریق مالیات آن را جبران کند که این روش باعث عدم کارآمدی بنگاه‌ها شده است.

رئیس اتاق تهران اظهار کرد: سیاست دولت برای خروج از رکود مثبت بوده، اما با توجه به مشکلات موجود دولت باید جراحی عمیقی در اقتصاد انجام دهد و با بسته‌هایی که به صورت مسکن ارائه می‌کند، این مشکلات حل نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.