دومین لاینر بزرگ جهان در راه ایران

پس از عقد نخستین قراردادها با شرکت‌های خارجی در حوزه هوایی و ریلی، این بار نوبت بخش دریایی کشور است که از فرصت به وجود آمده پس از لغو تحریم‌ها استفاده کند، فرصتی که با ورود هیhت سوییسی به تهران مقدمات آن برداشته شده و گامی مهم در این حوزه محقق شده است.
به گزارش سی نیوز، جایگاه خاص دریایی ایران که از یک سو به عنوان مهم‌ترین پل ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آب‌های آزاد محسوب شده و از سوی دیگر موقعیت استراتژیک در دریای خزر را از آن خود کرده است باعث شده بسیاری از کشورهای خارجی پس از اجرای برجام روی حضور در صنعت دریایی کشور حسابی ویژه باز کنند.
ظرفیت بالای چابهار برای گسترش نفوذ ایران در حوزه ترانزیت و ترانشیپ، جایگاه مهم بندر شهید رجایی در تخلیه و بارگیری محموله‌های اقتصادی و طرح‌های توسعه در بنادر شمالی کشور مانند امیر آباد و نوشهر باعث شده ایران خیزی محکم برای بهبود جایگاه اقتصادی خود بردارد و این فضا جز با ورود لاینرهای بزرگ جهان در آب های ایران محقق نمی‌شود.
بنابراین گزارش، در هفته‌های گذشته هرچند مذاکرات بسیاری با هیات‌های خارجی برای سرمایه گذاری در آب‌های ایران مطرح شده اما به نظر می رسد سفر هیات سوئیسی به کشور مهم‌ترین نتایج را دارد. چراکه این هیات با نماینده آخوندی مذاکراتی جدی داشته‌اند، مذاکراتی که به ورود دومین لاینر بزرگ جهان به ایران منجر شد.
شرکت ام.اس.سی. سوئیس یکی از بزرگترین شرکت‌های کشتیرانی بزرگ جهان است که ۱۴.۹ درصد سهم بازار حمل و نقل دریایی جهان را در اختیار دارد در جریان مذاکرات با طرف‌های مذاکره کننده ایرانی رسما فعالیت خود در آب‌های ایران را سر می‌گیرد. لاینری که با توجه به نفوذ بین المللی در بنادر بزرگ جهان می تواند برای کشور برد دریایی مهمی به ارمغان بیاورد.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.