دولت هند با سرمایه‌گذاری در توسعه بندر چابهار موافقت کرد

دولت هند اعلام کرد: کشورش اختصاص یک خط اعتباری به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار را برای توسعه بندر چابهار ایران به تصویب رسانده است.
 به گزارش سی نیوز به نقل از مانا،در گزارش مقامات هندی آمده است: بر اساس این توافق که سال گذشته  بین دو کشور ایران و هند به امضا رسید، هند، در فاز اول، متعهد به اقداماتی شامل تجهیز و مدیریت دو اسکله در بندر چابهار در راستای طرح توسعه این بندر شد، از سوی دیگر دولت هند برای نیل به این هدف ، با اختصاص  یک خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری به این بندر نیز موافقت کرد.
این گزارش هم چنین می افزاید: اجرای طرح اسکله ها، ظرف ۱۸ ماه ازتاریخ امضاء نهایی قرارداد، عملیاتی خواهد شد.
از سوی دیگر هند یک سرمایه گذاری کلان به ارزش ۸۵.۲۱ میلیون دلار وهزینه درآمدی سالیانه ۲۲.۹۵ میلیون دلار را به مدت ده سال برای پروژه طرح توسعه بندر چابهار اجرا خواهد کرد.
نکته قابل توجه اینکه بندر چابهار، تنها بندر ایرانی با قابلیت دسترسی مستقیم به اقیانوس به شمار می آید.نادیده نماند در سال ۱۹۹۰،هند در ساخت بندر چابهار با ایران همکاری خوبی را انجام داده است تا از این طریق،راه دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی را فراهم سازد.
در سال ۲۰۰۳ دهلی و تهران بر سر توسعه بندر چابهار به توافق رسیدند، اما به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران، پیشرفت خیلی کمی در این پروژه رخ داد که با لغو تحریم در ماه گذشته ،فعالیت ها دوباره از سر گرفته شد.
بندر چابهار هم چنین  توانایی مدیریت کشتی های کارگو با ظرفیت بیش از ۱۰۰.۰۰۰ تن را دارد.
درانتهای این گزارش آماده است، در حال حاضر بندرعباس، ۸۵ درصد تجارت دریایی ایران را به عهده دارد و تراکم کشتی‌ها در این بندر موج می‌زند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.