توسعه سواحل مکران، اولویت دولت یازدهم

معاون اول رییس جمهوری گفت: توسعه جزایر مکران از اولویت‌های دولت یازدهم است که لایحه آن را نیز به مجلس ارایه داده است.
به گزارش سی نیوز، اسحاق جهانگیری در بندر جاسک افزود: استان هرمزگان از مهم‌ترین استان‌های کشور است و استعدادهای ویژه‌ای برای توسعه دارد و ظرفیت‌های مهمی در استان وجود دارد که می‌شود با بکارگیری این ظرفیت‌ها استان به مهم‌ترین قطب توسعه‌ای کشور تبدیل شود.
وی با اشاره به اینکه منطقه جاسک و سواحل مکران که جزو ظرفیت‌های استثنایی است که متاسفانه به اندازه لازم توسعه پیدا نکرده است، ادامه داد: در سفری که رهبر معظم انقلاب به منطقه داشته است اولویت توسعه سواحل مکران به عنوان یک مساله جدی دستور دادند شورای عالی امنیت ملی هم یک کارگروهی که مرکب از تعدادی از وزرا و برخی از مقامات نظامی در آن حضور دارند برای بحث توسعه سواحل مکران تشکیل شده است.
جهانگیری با بیان اینکه رییس جمهوری در اولین سفر استانی خود، به استان هرمزگان و شهرستان جاسک سفر کردند گفت: توسعه سواحل مکران را به عنوان اولویت اصلی در برنامه های توسعه دولت عنوان کردند. بر همین اساس دولت لایحه منطقه آزاد جاسک را به مجلس پیشنهاد داد که متاسفانه مجلس هنوز مصوبه آن به دولت داده نشده است.
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: از اولویت های برنامه ششم ما سواحل مکران است که باید زیربناهای منطقه فراهم شود که یکی از مهم ترین آنها آب شرب است که با همت وزارت نیرو آب شرب برای یک جمعیت ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفری تامین شده است امروز آب شرب جاسک افتتاح می شود، نیروگاه بندرعباس که نیروگاه بزرگی است افتتاح شد.
وی همچنین تصریح کرد: امیدواریم از سال ۹۵ توسعه سواحل مکران و منطقه جاسک به طور مشخص و جدی که در اولویت یکم ما است در دستور کار جدی قرار بگیرد باید انتقال صادرات نفت را از خارک بخشی از آن را به خارج از تنگه هرمز و به منطقه جاسک انتقال دهیم و وزارت نفت نیز در حال انجام دادن کارهای خود است امیدوارم در برنامه ششم این کار محقق شود.
به گفته جهانگیری، این یک تصمیم مهم راهبردی ایران است که نفتش را به خارج از تنگه هرمز منتقل کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.