تمدید قرارداد اپراتورهای بندر شهید رجایی تا پایان شهریور

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس پیش بینی ها، امسال ۱۰۰ میلیارد ریال برای خارج کردن ۱۷ مغروقه در آبراه اروند و رودخانه کارون طی امسال تخصیص یافته است.
به گزارش سی نیوز، محمد سعیدنژاد در حاشیه آیین افتتاح فاز نخست حوضچه خشک در شرکت صنایع دریایی ساحل اروند شمار مغروقه های رودخانه های کارون و اروند را ۱۱۲ فروند برشمرد و افزود: خارج سازی مغروقه‌ها علاوه بر افزایش ظرفیت تردد کشتی‌ها با تناژ بالا، به رونق اقتصاد منطقه نیز کمک می کند.
وی لایروبی اروندرود را برای تردد کشتی ها ضروری دانست و ادامه داد: لازم است برای افزایش ظرفیت کشتی‌ها در این منطقه، دهانه ورودی اروندرود با همکاری طرف عراقی لایروبی شود که امیدواریم با آماده شدن شرایط از لحاظ سیاسی و حل و فصل مسائل سیاسی با عراق، این کار زودتر آغاز شود و ظرفیت کشتی های ورودی به بندر خرمشهر نیز افزایش یابد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین در نشست خبری هماهنگی همایش ارگان‌های دریایی با اشاره به اینکه مدل و نوع و کمیت واگذاری بنادر در حال بررسی است تا شرایط رقابت‌پذیر ما در منطقه حفظ شود مشاوران مربوطه طی شش ماه آینده نتیجه کار را ارائه می‌شود، گفت : قراردادهای اپراتورهای فعلی در بندر شهید رجایی تا پایان شهریور تمدید شده است.
به گزارش سی نیوز، سعید نژاد با اشاره به اینکه باید بین سیاست‌های کلان و سیاستهای توسعه دریامحور تعامل به وجود آید که این کار نیاز به برنامه‌ریزی دارد، افزود: سیاست‌‌های اقتصاد مقاومتی و توسعه دریامحور باعث شد تعامل بین این دو شعار را مورد بررسی قرار دهیم و امیدواریم خروجی‌های خوبی در این ارتباط داشته باشیم.
او با اشاره به پنل‌های همایش گفت: ایمنی، امنیت و محیط زیست دریایی، الزامات ناوگان تجاری، نقش بنادر و زنجیره تأمین و نقش سرمایه انسانی در حمل و نقل دریایی با تأکید بر اقتصاد مقاومتی عناوین مهمترین پنل‌هایی است که در همایش مورد بحث قرار می‌گیرد.
سعیدنژاد با اشاره به موضوعات برنامه ششم اضافه کرد: در برنامه ششم کمیته‌هایی به طور جدی فعال هستند و مهمترین مسئله‌ای که در برنامه ششم تأکید داریم موضوع توسعه دریامحور است. آمایش سرزمینی و توسعه کشور باید به سمت سواحل کشور به خصوص سواحل جنوبی و استان سیستان و بلوچستان هدایت شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اساساً سیاست‌های خوداتکائی در کشور است به گونه ای که از مجموعه‌ امکانات بهترین بهره را ببریم و یکی از امکاناتی که تاکنون مورد توجه نبوده سواحل جنوبی کشور است.
وی محور دوم در سیاست‌های برنامه ششم را بنادر برشمرد و افزود: با فضایی که بوجود آمده است استقبال زیادی از سوی خطوط بین‌الملل به وجود آمده همین مسئله تأثیر جدی در دیگر بنادر دارد.
سعید نژاد با اشاره به اهمیت توسعه دریامحور و سواحل مکران گفت: این توسعه باید یک توسعه همه جانبه باشد و توسعه سواحل تنها با ساخت بنادر به پایان نمی‌رسد بلکه باید پسکرانه‌ها به طور کامل تکمیل شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تنها ۴.۸ درصد جمعیت در شهرستان‌های ساحلی ساکن هستند افزود: این در حالی است که متوسط جمعیت در کل کشور ۴۷ درصد است و انتظار این است در شهرستان‌های ساحلی به عدد متوسط کشور برسیم که البته این کار نیازمند برنامه‌ریزی دراز مدت است.
وی درباره تسهیلات وجوه اداره شده هم گفت: پارسال قراردادهایی با بانک‌های مختلف امضا شد و پس از آن ۶۰ میلیارد تومان اعتبار جدید در قالب وجوه اداره شده برای حمایت از ساخت داخل شناورها سپرده گذاری شد که معادل ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان جهت استفاده از ظرفیت‌های داخلی ساخت شناور ایجاد شد.
سعیدنژاد ادامه داد: کسانی که بخواهند در دریای خزر از این وجوه استفاده کنند با تسهیلات صفر درصد پشتیبانی می‌شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.