بررسی کاندیداهای جدال ۳۰ ژوئن

موسسه لویدزلیست در آستانه انتخابات دبیر کل سازمان جهانی دریانوردی، به بررسی هر یک از کاندیداها پرداخته است.
به گزارش سی نیوز به نقل از مانا، انتخابات دبیرکلی سازمان بین المللی دریانوردی در ۳۰ ژوئن برگزار خواهد شد و کاندیداها مراحل رای گیری متعددی را سپری خواهند کرد.
در حال حاضر سازمان جهانی دریانوردی همگام با تغییر در صنعت دریایی نیازمند تغییر است.
مراسم رای گیری با حضور سه تا شش نماینده از هر ۴۰ عضو سازمان انجام خواهد شد و تنها نماینده دائمی کشور مربوطه مجاز به انداختن رای در صندوق خواهد بود و به گفته برخی فرایند رای گیری بیشتر تأثیر مسائل سیاسی است تا شخص کاندیداها.
کاندیدای قبرسی، آندراس کریسوستومو به اعتقاد بسیاری بیشترین شانس را در اخذ پست یاد شده دارا است. فعالیت اجتماعی وی دوستان بسیاری را گرد اوآورده است.
آندراس نوردس کاندیدای انتخابی از دانمارک شخص موجه و مشهوری محسوب می شود اما نکته اینجاست که وی از کشور دانمارک بعنوان یک کشور سخت در اجرای قوانین محسوب می شود. از طرفی برخی معتقدند که وی بیشتر بر اجرای قوانین تأکید دارد تا توجه به نیاز حمل و نقل دریایی.

لیم کی تاک، کاندیدای کره ای بعنوان نماینده دائمی اسبق سازمان جهانی دریانوردی از حمایت بالای دولت متمول خود سود می برد. برخی معتقدند کی تاک فرد مناسبی در زمینه اقتصاد دریایی است. این در حالیست که براساس خط مشی‌های نانوشته IMO، این سمت در هردوره از میان کشورهای مختلف انتخاب می شود و کره ای تبار بودن سکیموز از شانس کی تاک برای انتخاب شدن می کاهد.
دوماً باید دید که آیا دولت های اصلی با ریاست دو کره ای بعنوان مدیران ارشد سازمان ملل موافقت می کند یا خیر. در حال حاضر بانکی مون دبیرکل سازمان ملل است و این سؤال در ذهن بسیاری مطرح است که آیا نماینده دائمی IMO مایل به کار با یک آسیایی دیگر در پست دبیرکلی سازمان هستند یا خیر. این مشکل دقیقاً بر سر راه کریسوستوموی یونانی نیز قرار دارد چراکه پیش از این IMO شاهد ریاست یونانی ها به مدت ۸ سال بود.

جوونال شیوندوی کنیایی بی شک مورد تأیید و حمایت بسیاری از کشورهای آفریقایی است و این بدان معناست که در حال حاضر وی شش رای را در روز رای گیری از آن خود کرده است.
انتخاب کاندیدای کشور روسیه با نام ویتالی کلیوف نیز به اعتقاد بسیاری به دلایل سیاسی و اعمال تحریم های غرب علیه روسیه، مورد تأثیر قرار بگیرد. وی اولین کاندیدا است که از طرف کشور روسیه برای پست دبیرکلی IMO معرفی شده است.
مکس مجیای فلیپینی نیز همانند لیم کی تاک معضل آسیایی بودن را در پیش رو دارد. وی همچنین به ارتقای سطح اعتبار دریانوردان فلیپینی معروف است که به اعتقاد برخی تأثیر خوبی در جریان انتخاب وی خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، گروه یاد شده از وجود کاندیدایی از آمریکای جنوبی رنج می برد.
احتمال این می رود که کشورهای این بخش از دنیا، به حمایت کاندیدای کنیایی برخیزند و خود را برای معرفی یک کاندیدای جدید برای چهاریا هشت سال آینده معرفی کنند.
بهرحال اولویت های ژئوپلتیکی این بخش از دنیا با کشورهای آفریقایی تقریباً همسو است.

در مجموع هر شش کاندیدا کمابیش از شانس خوبی برای انتخاب برخوردارند اما چیزی که در این میان مهم است عملکرد مثبت فرد منتخب برای سازمان جهانی دریانوردی و صنعت کشتیرانی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.