افزایش ۷برابری ترانزیت نفتی در بندر شهید رجایی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از ترانزیت بیش از ۵۰ هزار تن انواع فرآورده‌های نفتی و ۷ برابر شدن حجم این بخش از عملیات بندری در بزرگترین بندر تجاری کشور خبر داد و درباره عملکرد بزرگترین بندر تجاری ایران در یک ماه نخست سال ۹۴ که با عنوان سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری شده است، خاطرنشان کرد: طی این مدت، در مجموع ۴ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۹۶۸ تن کالای نفتی و غیر نفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران تخلیه و بارگیری شد.
به گزارش سی نیوز به نقل از مانا، ابراهیم ایدنی افزود: از مجموع عملیات انجام شده در این بندر در امسال، ۲ میلیون و ۷۵۱ هزار و ۲۷۸تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۲ میلیون و ۵۰هزار و ۶۹۰ تن اختصاص به مواد نفتی دارد. همچنین میزان صادرات کالاهای غیرنفتی در بزرگترین بندر تجاری ایران یک میلیون و ۳۰۳ هزار و ۸۶۶ تن است.
کاهش واردات غیر نفتی
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم کابوتاژ کالاهای غیرنفتی در این مدت را ۲۳ هزار و ۱۲۳ تن با رشد ۱۱۴ درصدی عنوان کرد و گفت: در همین مدت، ۹۳۴ هزار و ۹۸۵ تن از اینگونه کالاها از طریق بندر شهید رجایی وارد کشور شد که کاهش ۱۵درصدی را نشان می دهد.
او اضافه کرد: در ماه نخست امسال بیش از ۷۲هزار و ۱۹۶ تن کالای غیرنفتی نیز از طریق خطوط کشتیرانی فیدری به بنادر دیگر ترانشیپ شد. همچنین در این مدت ترانزیت بیش از ۳۲۶هزار تن کالاهای غیرنفتی از طریق این بندر انجام شده است.
صادرات ۴۷۰ هزار تن کالای نفتی
ایدنی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون، ۴۷۳ هزار و ۵۵۸ تن مواد نفتی از طریق این بندر به خارج از کشور صادر شد که ۴۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است، از واردات ۱۳۵ هزار تن مواد نفتی از طریق این بندر خبر داد و گفت: طی این مدت، ۵۴ هزار و ۸۱۰ تن انواع فرآورده های نفتی ترانزیت شد.
بندر شهید رجایی میزبان ۲۹۰ کشتی
مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی از پهلوگیری ۲۸۶ فروند انواع کشتی در بندر شهید رجایی با افزایش ۴ درصدی در ماه نخست سال ۹۴ خبر داد و افزود: طی این مدت، تخلیه و بارگیری ۱۱۲ هزار TEU کانتینر در بزرگترین بندر کانتینری کشور به ثبت رسید.
بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران در فاصله ۲۳ کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده و با ۲۴۰۰ هکتار وسعت، از ظرفیت پذیرش سالانه بیش از ۸۸ میلیون تن کالا برخوردار است.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.