افتتاح راه‌آهن شرق خزر با حضور رئیس جمهور ۳ کشور

کاروان تدبیر و امید در ادامه سفر استانی خود به منظور افتتاح خط ترانزیتی شرق دریای خزر (گرگان – اینچه‌برون – ترکمنستان) به استان گلستان سفر کرد.
به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در دهمین سفر استانی خود به استان گلستان، که جنبه بین‌المللی دارد قرار است خط ترانزیتی شرق دریای خزر (گرگان – اینچه‌برون – ترکمنستان) افتتاح شود.
‌خط‌ آهن گرگان–اینچه‌برون سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان را به یکدیگر متصل می‌کند؛ طول راه‌آهن گرگان-اینچه برون-اترک- برکت در ۳ کشور قزاقستان، ترکمنستان و ایران حدود ۹۰۸ کیلومتر است و در شرق دریای خزر ساخته شده که ۱۲۰ کیلومتر آن در قزاقستان، ۷۰۰ کیلومتر در ترکمنستان و ۸۸ کیلومتر در ایران قرار دارد. این خط ریلی کشورهای ‌(CIS) را به خلیج فارس و کشورهای جنوب شرق آسیا متصل می‌کند.
راه آهن اینچه برون- گرگان بخشی از این پروژه ریلی است که از ناحیه “اوزن” قزاقستان آغاز و پس از عبور از شرق دریای خزر به کشور ترکمنستان رسیده و پس از عبور از محدوده اترک در خاک ایران از اینچه برون به گرگان ادامه پیدا می‌کند.
فاز اول ایستگاه راه آهن اینچه‌برون به مساحت ۳ هزار متر به اتمام رسیده و در فاز بعدی ۹ هزار متر به این فضا اضافه می‎شود. ساختمان فعلی شامل فضاهای مسافری، گمرکی، ایستگاه پیاده و سوار مسافر، پلیس و نمازخانه است و در حدفاصل گرگان تا اینچه‌برون چهار ایستگاه احداث شده که عملیات ساخت این ایستگاه‎ها در مراحل پایانی قرار دارد.
علاوه بر ۳ کشور، این خط ریلی جدید برای کل منطقه حائز اهمیت است و حمل و ترانزیت بار را میان کشورهای منطقه تسهیل نموده و ضمن کوتاهتر شدن مسیر شمال- جنوب در حدود ۶۰۰ کیلومتر، زمان و هزینه های حمل بار را کاهش می دهد. با توجه به اتصال خطوط ریلی ایران به ترکیه در غرب و امتداد خطوط ریلی کشور تا بندر عباس در خلیج فارس و همچنین اتصال به پاکستان در جنوب شرق و اتصال به عراق در جنوب غرب و اتصال خطوط ریلی قزاقستان به روسیه در شمال، اتصال خطوط ریلی ترکمنستان به ازبکستان در شمال شرق (و کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان)، می‌توان پیش بینی کرد خط ریلی جدید تاثیر قابل توجهی در ترانزیت و رشد حجم تجارت درکشورهای منطقه داشته باشد.
این خط ریلی قرار است فردا چهارشنبه با حضور رؤسای جمهور سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان ابتدا در ایستگاه خاک ترکمنستان، سپس ایستگاه خاک ایران به بهره‎برداری برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.