اتحادیه کشتیرانی هامبورگ و برمن گزارش می دهد؛ افت شدید شاخص اجاره کشتی های کانتینری

 

شاخص اجاره بهای کشتی های کانتنیری در ماه مارس با افت شدید نسبت به ماه گذشته اعلام شد. این شاخص با کاهش ۲۸ امتیازی از ۴۲۵ به ۳۹۵ امتیاز رسید. این در حالی است که در انتهای سال گذشته میلادی شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری نیز ۴۳۰ گزارش شده بود.

به گزارش پایگاه خبری سی نیوز، اتحادیه کشتیرانی هامبورگ و برمن در گزارش اخیر، شیوع ویروس کرونا و کاهش حمل ونقل جهانی را یکی از دلایل افت شدید شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری دانست. اگرچه آنها اعلام کرده اند که بازار چین فعالیت خود را آغاز کرده و به زودی، شرایط به شکل قبل و حالت عادی بازخواهد گشت.

شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری در مقایسه با هفته گذشته نیز افت ۱.۵ درصدی را نشان می دهد. به عنوان مثال، شاخص اجاره بهای کشتی ها در واحد ۱۱۰۰ teu برای مدت ۶ ماهه به ۵۹۸۶ دلار رسیده است. در حالی که این اجاره بها حدود یک ماه پیش ۶۱۶۰ دلار بود.

شاخص اجاره بهای کشتی ها در واحد ۱۷۰۰ teu نیز با کاهش نسبت به ماه گذشته به ۷۶۰۹ دلار رسیده است. این شرایط برای واحدهای بالاتر نیز تکرار شده است. به عنوان مثال در ماه گذشته میلادی، شاخص اجاره بهای کشتی کانتینری در واحد ۲۷۰۰ teu برای مدت ۱۲ ماهه ۱۰ هزار ۲۴۰ دلار بوده است. اما هم اکنون اجاره این کشتی برای چنین مدتی موجود نیست و بهای اجاره ۲۴ ماهه آن به ۹۴۹۶ دلار رسیده است.

در شاخص اجاره بهای کشتی های ۳۵۰۰ و ۴۲۵۰ teu نیز شرایط به همین منوال پیش می رود. در واحد ۴۲۵۰ teu و برای مدت اجاره بهای ۲۴ ماهه، بازار بهای ۱۲ هزار ۴۹۴ دلار را در نظر گرفته است. اما اجاره همین کشتی حدود یک ماه پیش ۱۳ هزار ۳۸۷ دلار بود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.